Situacija u Bosni i Hercegovini već duži period svjedoči o ozbiljnim manjkavostima kada je riječ o transparentnosti rada institucija. Dok političari javno zagovaraju nultu toleranciju na korupciju, praksa pokazuje da su mnogi od njih sami umiješani u afere koje narušavaju povjerenje građana. Brojni ministri iz različitih nivoa vlasti – od kantonalnih do državnih – suočeni su s ozbiljnim optužbama, od nezakonitog zapošljavanja do zloupotreba budžetskih sredstava.
Aktuelni slučajevi i prethodne presude
Najnoviji slučaj koji je potresao javnost jeste hapšenje Adne Mesihović, aktuelne ministrice u Vladi Kantona Sarajevo. Ona je, zajedno s još dvije osobe, privedena u okviru operacije pod nazivom “Koverta”. Ova akcija je pokrenuta zbog sumnji da se u ministarstvu vršilo nezakonito zapošljavanje, što je dodatno uzdrmalo ionako krhku reputaciju vlasti. Općinski sud u Sarajevu odredio je Mesihović jednomjesečni pritvor.
Još jedan značajan slučaj odnosi se na Bojana Bošnjaka, bivšeg ministra komunalne privrede, infrastrukture, građenja i zaštite okoliša također u Vladi KS. Bošnjak je uhapšen u novembru 2024. godine u operaciji “Incitat 2”. Tužilaštvo ga tereti da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strateškoj procjeni uticaja na okoliš, s ciljem legalizacije nezakonitih urbanističkih projekata na području Bjelašnice. Nakon četveromjesečnog boravka u pritvoru, Skupština Kantona Sarajevo potvrdila je njegovu smjenu.
U segmentu državnih ministarstava, najviše pažnje privukli su sljedeći slučajevi:

-
Nenad Nešić, bivši ministar bezbjednosti BiH, nalazi se u pritvoru od kraja decembra 2024. godine. Uhapšen je u okviru operacije “Tunel 2”, a optužbe uključuju:
-
Udruživanje radi činjenja krivičnih djela
-
Pranje novca
-
Zloupotreba službenog položaja
-
Primanje mita
-
-
Selmo Cikotić, koji je ranije također bio ministar bezbjednosti, pravosnažno je osuđen na tri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja. On je u svom mandatu pogodovao jednoj firmi iz Zagreba prilikom rješavanja viškova naoružanja, čime je nanesena šteta državi BiH.
-
Sadik Ahmetović, ministar bezbjednosti od 2009. do 2012. godine, osuđen je 2021. na šest mjeseci zatvora jer je putem ugovora o djelu namjerno pogodovao svom vozaču, iako ovaj nije obavljao prijavljene poslove.
Oslobađajuće presude
Ipak, nisu svi procesi rezultirali osuđujućim presudama. Neki su, nakon višegodišnjih suđenja, oslobođeni optužbi:
-
Dragan Mektić, ministar bezbjednosti od 2015. do 2019. godine, bio je optužen zbog navodne zloupotrebe prilikom realizacije projekta EU iz oblasti vatrogastva, no u septembru 2022. godine pravosnažno je oslobođen.
-
Zajedno s njim, oslobođeni su i njegovi saradnici: Igor Golijanin, Samir Agić i Edin Garaplija.
-
Fahrudin Radončić, bivši ministar bezbjednosti BiH, bio je optužen za ometanje rada pravosuđa i uticanje na svjedoke u vezi sa slučajem Nasera Keljmendija na Kosovu. Nakon dugotrajnog procesa, 2018. godine je oslobođen po svim tačkama optužnice prenosi crna-hronika