U posljednje vrijeme, trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Kine postali su izuzetno napeti, a uvođenje tarifa od strane američkog predsjednika Donalda Trumpa izazvalo je reakciju kineskih vlasti. Tijekom kratkog vremenskog razdoblja, kineska vlada je odgovarala na američke ekonomske mjere vlastitim kaznenim tarifama prema američkoj robi, što je dodatno potreslo globalna tržišta. Kineski odgovor uključivao je i ozbiljne prijetnje kako bi pokazali da neće popustiti pod pritiscima, te su jasno stavili do znanja da su spremni na dalju eskalaciju trgovinskog rata.

Ove napetosti započele su kada je Trump zaprijetio uvođenjem novih tarifa, što je dovelo do razmjene oštrih poruka između Washingtona i Pekinga. Kinesko ministarstvo trgovine brzo je reagiralo, optužujući Sjedinjene Države da rade greške u svojoj trgovinskoj strategiji i ponovo razotkrivajući “ucjenjivačku prirodu” američke administracije. Kineske vlasti poručuju da neće pristati na daljnje popuštanje i da su spremni za dugotrajan sukob, ako bude potrebno.

FILE PHOTO: U.S. President-elect Donald Trump shakes hands with Ukraine’s President Volodymyr Zelenskiy as they leave after a trilateral meeting with French President Emmanuel Macron at the Elysee Palace in Paris, France, December 7, 2024. REUTERS/Sarah Meyssonnier/File Photo

Peking se pozicionirao kao otpor protiv pritisaka SAD-a, ističući da Kina neće pristati na jednostrano maltretiranje. Takav pristup nije samo politički odgovor, već i strategija koja pokazuje kako Kina vidi ovu situaciju kao priliku za dodatno jačanje svog globalnog ekonomskog položaja. U javnim istupima, kineski zvaničnici nisu skrivali svoje uvjerenje da su u boljoj poziciji od SAD-a kada se uzmu u obzir institucionalne prednosti koje Kina posjeduje u odnosu na američki sustav.

Zanimljivo je i to da Kina, unatoč prijetnjama i opasnosti trgovinskog rata, ne pokazuje znakove sloma. Umjesto toga, njihov odgovor je pun odlučnosti i pozitivnog stava prema budućnosti, uz uvjerenje da će i ovaj ekonomski pritisak omogućiti daljnji napredak. U članku objavljenom u službenim novinama People’s Daily, piše se da “nebo neće pasti” uslijed američkih tarifa, te da su posljednje četiri godine trgovinskog sukoba bile samo pokazatelj kineske otpornosti i sposobnosti da se razvija unatoč vanjskim izazovima.

FILE PHOTO: Republican presidential nominee and former U.S. President Donald Trump looks on during a press conference at Trump Tower in New York City, U.S., September 6, 2024. REUTERS/David Dee Delgado/File Photo

Nastavak trgovinskog rata ne ugrožava samo ekonomske odnose SAD-a i Kine, već ima globalne posljedice. Trumpove tarife sada iznose čak 34% na kineski uvoz, što uz postojeće mjere stvara zbirnu tarifu od više od 54% na robu koja dolazi iz Kine u SAD. Reakcija Pekinga bila je gotovo identična, jer su uveli tarife na američke proizvode, uključujući rijetke zemne minerale i druge komponente ključne za američku industriju. Osim toga, Kina je počela provoditi trgovinske restrikcije prema određenim američkim kompanijama, dok je Trump zaprijetio uvođenjem dodatnih mjera koje bi mogle ići do 50%.

Unatoč prijetnjama, Peking nije popustio i pokazao je snažnu odlučnost u svojim izjavama. U njihovim internim analizama postoji uvjerenje da će Sjedinjene Države snositi dugoročne posljedice, te da bi ovaj sukob mogao naštetiti njihovoj globalnoj poziciji, a Kina bi mogla izaći jača. Kineski lideri vjeruju da bi trgovinski sukob mogao dovesti do promjena u globalnoj ekonomskoj ravnoteži i redefiniranja međunarodnog trgovinskog sustava, u kojem bi Kina mogla igrati dominantniju ulogu. Ova strategija usmjerena je na stvaranje blokova u svjetskoj trgovini, a Peking bi mogao koristiti svjetski tržišni udio kako bi ojačao svoje ekonomske pozicije.

Pored trgovinskih tarife, Kina je također postavila visoke ekonomske standarde za zemlje s kojima ima trgovinske odnose. Na primjer, kineske vlasti su pozvale američke kompanije, poput Tesle i GE HealthCare, da ne padnu pod utjecaj američkih tarifnih mjera i da i dalje nastave investirati u Kinu, koja se pozicionira kao sigurno tržište za strane investitore.

Kineska trgovinska politika u ovom trenutku postaje složenija, jer mnoge zemlje koje su tradicionalni ekonomski partneri SAD-a sada moraju odlučiti na kojoj će strani stajati. Jugoistočna Azija i Evropska unija suočeni su s povećanim troškovima zbog američkih tarifa i sada moraju razmotriti koji će biti daljnji koraci kako bi zaštitile svoje ekonomske interese. No, Singapur i Japan, koji su među ključnim trgovinskim partnerima SAD-a, pozvali su na oprez, jer nisu sigurno gdje će ih daljnji trgovinski sukobi odvesti.

Zaključno, trenutačni trgovinski rat između Kine i Sjedinjenih Država postavlja osnovu za promjene u globalnoj trgovinskoj dinamici. Iako se većina zemalja povinovala američkim tarifama, Kina ostaje odlučna i koristi sve moguće strategije kako bi očuvala svoje ekonomske interese i poziciju na svjetskoj sceni. Iz ovoga možemo naslutiti da će u narednim mjesecima i godinama ovaj trgovinski sukob igrati ključnu ulogu u oblikovanju globalnih ekonomskih odnosa prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here