Na sjednici Glavnog odbora SNSD-a u Prijedoru, predsjednik stranke Milorad Dodik iznio je ozbiljne tvrdnje o trenutnom političkom stanju u Bosni i Hercegovini, ocijenivši ga kao krajnje nestabilno. Prema njegovim riječima, država se nalazi u fazi “puzajućeg raspada”, a za to je direktno odgovorno, kako tvrdi, kršenje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma.
Naglasio je da određene institucije u zemlji djeluju van ustavnog okvira, čime dodatno pogoršavaju situaciju. Kao primjere naveo je Ustavni sud BiH, za koji smatra da urušava sistem, te istakao da srpski predstavnici neće učestvovati u njegovom radu sve dok ne budu eliminisane strane sudije. Takođe, kritikovao je Tužilaštvo i Sud BiH, tvrdeći da su i one neustavne institucije koje svojim odlukama dodatno produbljuju krizu.
„Ustav Bosne i Hercegovine mora se zaštititi od stranih uticaja koji su kroz različite intervencije ugrozili suverenitet zemlje“, izjavio je Dodik, ističući da se njegova stranka aktivno zalaže za vraćanje nadležnosti na entitetski nivo.
Ključne političke namjere SNSD-a
Prema Dodikovim riječima, sve reforme koje su donesene izvan okvira Dejtonskog sporazuma su nelegitimne i stoga ih treba odbaciti. SNSD se zalaže za:
- Ukinjanje svih ministarstava i institucija koje nisu predviđene Ustavom BiH.
- Vraćanje Vijeća ministara i Predsjedništva BiH u striktne ustavne okvire.
- Ograničavanje djelovanja ministra vanjskih poslova, posebno Elmedina Konakovića, kojeg Dodik vidi kao ključnog aktera u, kako tvrdi, uzurpaciji vanjske politike.
Lider SNSD-a također je upozorio da se stalno vrši politički pritisak na Republiku Srpsku, a da međunarodni akteri konstantno traže odgovorne u njenom rukovodstvu. Osvrnuo se na istorijski kontekst, pominjući kako su ranije za političku krizu optuživani Radovan Karadžić, Biljana Plavšić, a sada se ista strategija primjenjuje i na njega.
„Cilj je da se zastraši političko rukovodstvo RS-a i tako redefinišu politički procesi. Međutim, mi ćemo odlučno krenuti u poništavanje svih odluka i zakona koji su doneseni mimo Dejtonskog sporazuma“, poručio je Dodik.
Osporavanje djelovanja visokog predstavnika
Prema SNSD-u, Dejtonski sporazum je narušen djelovanjem visokog predstavnika Christiana Schmidta, kao i odlukama Ustavnog suda BiH. Dodik je jasno stavio do znanja da ne priznaje nijednu odluku visokog predstavnika i da ih smatra nelegalnim.
„Ako ne uspijemo u ovoj borbi, jasno ćemo konstatovati da je Dejtonski sporazum uništen i da Bosna i Hercegovina više ne postoji“, rekao je Dodik, naglašavajući kako će SNSD nastaviti sa političkom borbom protiv, kako tvrdi, vanjskih uticaja koji urušavaju poziciju Republike Srpske.
Dodao je da je sudski proces protiv njega zapravo politički napad ne samo na njega lično, već i na cijelu Republiku Srpsku i njen narod.
„Udar na predsjednika RS-a je udar na instituciju s najvećim autoritetom u Republici Srpskoj“, istakao je.
Planirani miting i politički koraci
SNSD je najavio održavanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske u utorak, na kojoj će glavna tema biti „Odbrana od udara na Ustav BiH“. Očekuje se da će rasprava biti nastavljena i u srijedu, kada bi trebalo biti donesene ključne odluke o budućim političkim koracima nakon presude Dodiku u Sud BiH.
Ukoliko presuda bude osuđujuća, čak i na jedan dan, Dodik je poručio da će Narodna skupština RS odmah djelovati, te da će svi zaključci doneseni od 2010. godine biti pretočeni u zakone. Prema njegovim riječima, to bi moglo značiti:
- Rušenje reforme odbrane BiH.
- Organizaciju Vojske Republike Srpske.
- Odbacivanje reforme Oružanih snaga BiH.
- Zabranu rada Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji RS-a.
Cilj svih ovih poteza, tvrdi Dodik, jeste vraćanje Bosne i Hercegovine na izvorni Dejton.
Pored političkih odluka, SNSD je pozvao građane da u utorak i srijedu izađu ispred Narodne skupštine Republike Srpske i pruže podršku poslanicima u donošenju odluka.
Zaključak
Dodik je na kraju istakao da SNSD neće prihvatiti nikakvu odgovornost koja bi mogla proizaći iz presude Suda BiH protiv njega. Poručio je da će se sve odluke donositi političkim sredstvima i da neće biti nikakve upotrebe sile.
„Odbacujem bilo kakvu upotrebu sile i bilo kakve aktivnosti koje bi dovele do oružanih sukoba. Nikakvog rata nema“, naglasio je.
Ipak, ostavio je mogućnost da će se Republika Srpska braniti ukoliko bude potrebno, ali je istakao da ta odbrana neće biti samo vojna, već prvenstveno politička. Ovaj niz političkih izjava i planiranih poteza ukazuje na ozbiljan izazov koji predstoji Bosni i Hercegovini u narednom periodu.