Grčka, poznata po svojim drevnim arheološkim nalazištima, posebnu pažnju posvećuje njihovom očuvanju. Osim što se suočavaju s izazovima poput prekomjernog turizma i ekstremno visokih ljetnih temperatura, vlasti provode i stroga pravila kako bi zaštitile istorijske spomenike.

Jedno od najneobičnijih pravila, koje je uvedeno još 2009. godine, jeste zabrana nošenja štikli na antičkim lokalitetima. Razlog? Oštri vrhovi visokih potpetica mogu oštetiti drevne kamene ploče i mermerne strukture.

Kazna za nepoštovanje ovog pravila nije zanemariva – 900 eura, što je dovoljan razlog da turisti dobro razmisle prije nego što se odluče za neprikladnu obuću. Osim zaštite kulturne baštine, praktični razlog za ovu zabranu je i sigurnost posjetilaca – hodanje po neravnim kamenim površinama u štiklama može biti izuzetno rizično.

Ali to nije jedino pravilo koje važi za turiste u Grčkoj. Pijanim posjetiocima zabranjen je ulaz na istorijske lokacije, a takođe je strogo zabranjeno unošenje hrane kako bi se spriječilo onečišćenje i privlačenje insekata.

Slične zabrane postoje i u drugim evropskim zemljama. Na primjer, u Veneciji je zabranjeno hraniti golubove, jer njihov izmet šteti istorijskim građevinama. Prekršioci ovog pravila mogu biti kažnjeni i do 700 eura.

Italija takođe ozbiljno štiti svoje spomenike – kupanje u fontani Trevi u Rimu strogo je zabranjeno, a oni koji se usude da uskoče u ovu slavnu fontanu suočavaju se s kaznom od 500 eura.

Sve ove mjere pokazuju koliko su evropske zemlje posvećene očuvanju svoje kulturne baštine i koliko su spremne da sankcionišu turiste koji ne poštuju pravila prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here