U jednom od događaja koji svjedoče o istinskoj ljudskoj plemenitosti i međusobnom poštovanju, primjerak Kur’ana vraćen je džematu u Foči i obnovljenoj Aladža džamiji. Ova sveta knjiga, koja je preživjela rušenje jednog od najznačajnijih islamskih objekata u Bosni i Hercegovini, sačuvana je gotovo tri decenije zahvaljujući nevjerovatnoj požrtvovanosti žene srpske nacionalnosti.

Ova hrabra Fočanka, čiji identitet nije javno otkriven iz sigurnosnih razloga, pronašla je Kur’an nakon što je Aladža džamija srušena u ratu. Iako nije pripadala islamskoj vjeri, osjećala je duboko poštovanje prema svetoj knjizi i odlučila ju je sačuvati, skrivajući je od očiju drugih, pa čak i svojih ukućana.

Prošle godine, kada je čula vijest o ponovnom otvaranju Aladža džamije, osjetila je da je došao pravi trenutak da knjiga bude vraćena svojoj zajednici. Međutim, umjesto da se lično obrati džematu, odlučila je da Kur’an preda čovjeku kojem je vjerovala – trgovcu iz Goražda, Mensuru Kadriću.

Susret između Kadrića i plemenite žene dogodio se u njegovoj trgovini u naselju Džindići, na putu između Foče i Goražda. Kada su ostali sami u radnji, upitala ga je da li je vjernik. Kada je odgovorio potvrdno, podijelila je s njim priču o svetoj knjizi koju je čuvala sve ove godine. Rekla mu je kako ju je sakrila odmah nakon što ju je pronašla te da je vjerovala da će doći dan kada će moći vratiti Kur’an onima kojima pripada.

Nakon što je primio svetu knjigu, Mensur Kadrić je osjetio dubok osjećaj odgovornosti i odlučio da ispuni njen zahtjev na najdostojanstveniji način. Na prvi petak nakon ponovnog otvaranja Aladža džamije, kada je održana prva džuma-namaz, predao je knjigu fočanskom imamu. Taj trenutak bio je ispunjen snažnim emocijama, a prisutni vjernici nisu mogli sakriti suze.

Osim što je vratio svetu knjigu, Kadrić je ispunio još jedan zavjet koji je dao ovoj nesebičnoj ženi. Prije nego što su se rastali, upitao ju je da li joj je nešto dužan, svjestan vrijednosti knjige koju je čuvala punih 27 godina. Ona je samo rekla: “Kad god se budeš molio, sjeti se mene i prouči nešto za mene, jer i ja sam vjernica.”

Tokom namaza u Aladža džamiji, Kadrić je uputio molitvu za ovu hrabru ženu, zahvaljujući joj na njenoj humanosti i razumijevanju. Ovaj čin pokazao je kako su dobrota i vjera univerzalne vrijednosti, neovisne o nacionalnoj ili religijskoj pripadnosti.

O značaju vraćanja Kur’ana Aladža džamiji

Povratak svetog Kur’ana u Aladža džamiju ima višestruku simboliku:

  • Svjedoči o postojanju dobrih ljudi čak i u najtežim vremenima.
  • Naglašava važnost međureligijske tolerancije i međusobnog poštovanja.
  • Predstavlja čin vraćanja historijskog i duhovnog blaga tamo gdje mu je i mjesto.
  • Pokazuje da se, uprkos ratu i razaranju, uvijek može pronaći prostor za pomirenje i razumijevanje.

Imam Dženan ef. Krajišnik, koji je preuzeo Kur’an u ime fočanskog džemata, istakao je da je ovaj događaj jedan od najsnažnijih primjera ljudske čestitosti i međusobnog uvažavanja prenosi time.ba

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here