Težak život porodice Silajdžija: Borba za dostojanstven život u Pruscu
U malom mjestu Prusac, nedaleko od Donjeg Vakufa, živi sedmeročlana porodica Silajdžija. U skromnom domu, supružnici i njihovo petoro djece svakodnevno se suočavaju s izazovima siromaštva, ali ne gube nadu u bolje sutra. Njihova priča je primjer hrabrosti i istrajnosti, ali i podsjetnik koliko je podrška zajednice važna u teškim vremenima.
Život u teškim uslovima
Medina Juhić-Stupar, novinarka emisije “Ispuni mi želju”, odlučila je posjetiti porodicu Silajdžija i uvjeriti se u uslove u kojima žive. Majka Zijada Silajdžija sa svojim suprugom odgaja četiri sina i jednu kćerku:
- Nihad (18 godina)
- Ismet (16 godina)
- Ismail (15 godina)
- Aiša (7 godina)
- Emin (5 godina)
Njihov dom je pretrpan i neadekvatan, a svakodnevni život obilježen je borbom za osnovne potrebe.
“Nas sedmero ovdje živi, svi spavamo, jedemo, poredamo se – jedni spavaju na sećiji, drugi na podu”, govori Zijada kroz suze.
Njena najveća želja je da dobiju makar jednu dodatnu sobu, gdje bi djeca mogla imati svoj prostor i malo bolje uslove za život.
Svakodnevna borba za egzistenciju
Porodica se oslanja na dnevne nadnice, jer suprug i stariji sinovi, kada nisu u školi, rade kod komšija kako bi zaradili makar nešto za osnovne potrebe. Međutim, to često nije dovoljno.
“Bolesna sam od brige, ne mogu djeci pružiti bolje, ali mi oni daju snagu da idem naprijed. Kad sam jednom otišla u bolnicu, samo sam molila Allaha da mi da snagu da budem živa za njih.”
Zijada ističe kako troškovi života postaju sve veći – hrana, školski pribor, pa čak i sitni troškovi poput sendviča za školu predstavljaju veliki izazov.
“Ne možeš dijete poslati u školu s pola marke, treba im više, ali opet kažem – samo da su mi živi i zdravi.”
Potreba za pomoći i nadom u bolje sutra
Porodica Silajdžija živi u uslovima koji su ispod svakog dostojanstva, ali i pored toga, ne gube vjeru u ljude i bolju budućnost. Njihova priča je poziv na solidarnost i prilika da pokažemo koliko zajednica može pomoći onima kojima je to najpotrebnije.
Uz malo podrške, njihov život mogao bi postati lakši, a djeca bi imala šansu za bolje odrastanje prenosi hayat