Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine, koja je prvobitno bila zakazana za 31. januar, odgođena je i bit će održana u ponedjeljak, 3. februara. Razlozi za odgađanje sjednice nisu saopćeni svim članovima Vijeća, što je izazvalo dodatne nejasnoće među poslodavcima i sindikatima.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, Adnan Smailbegović, izjavio je za medije da su poslodavci tek u srijedu dobili dokument Vlade FBiH koji sadrži kriterije za subvencije i olakšice. On je već najavio brojne primjedbe na dostavljeni prijedlog, posebno istaknuvši da se subvencije odnose samo na obrte, mala i mikro preduzeća.

Prema prijedlogu Vlade FBiH, pravo na subvencije imat će poslodavci koji su u svom posljednjem finansijskom izvještaju ostvarili neto dobit manju od 500.000 KM, pod uslovom da su zadržali postojeća radna mjesta. Ova odredba izazvala je nezadovoljstvo među poslodavcima, jer isključuje srednja i veća preduzeća iz procesa dodjele subvencija.

Prijedlog Vlade FBiH sadrži model obračuna finansijske pomoći koji se temelji na koeficijentima vezanim za visinu neto plaće zaposlenih. Predviđeni su sljedeći koeficijenti:

  • Koeficijent 1: 45 KM po zaposlenom, primjenjuje se na radnike kojima su doprinosi plaćeni na neto plaću od 800,01 do 999,99 KM (npr. ako obrtnik ima dva radnika sa neto plaćom od 805 KM, dobit će 90 KM subvencije).
  • Koeficijent 2: 90 KM po zaposlenom, za radnike sa neto plaćom od 700,01 do 800,00 KM.
  • Koeficijent 3: 135 KM po zaposlenom, za radnike sa neto plaćom od 620,01 do 700,00 KM.
  • Koeficijent 4: 300 KM po zaposlenom, za radnike sa neto plaćom do 620 KM.

Najveća pojedinačna subvencija prema ovim kriterijima iznosi 304 KM. Poslodavci koji u toku 2025. godine smanje broj radnika na kraju određenog mjeseca, gube pravo na refundaciju za taj mjesec. Ipak, pravo na subvenciju mogu ostvariti u narednim mjesecima, ukoliko ispune uslov očuvanja radnih mjesta.

Od primjene ove odluke izuzeti su rudnici uglja, kožna industrija obuće, niskoakumulacijske djelatnosti te tradicionalni i stari zanati. Ove djelatnosti su također izuzete i od primjene odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM i imaju povlaštenu stopu doprinosa.

Za realizaciju ovih subvencija, u Budžetu Federacije BiH za 2025. godinu predviđeno je 100 miliona KM. Očekuje se da će sjednica ESV-a u ponedjeljak donijeti konkretnije odluke o kriterijima i eventualnim izmjenama predloženog modela subvencionisanja prenosi pressmediabih

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here