Izrael planira isporučiti oružje Srbiji, uključujući napredne artiljerijske sisteme PULS i bespilotne letjelice Hermes 900, kao znak zahvalnosti za srpsku pomoć u obliku municije tokom sukoba koji su izbio u Izraelu u oktobru 2023. godine. Ova isporuka dolazi nakon što je Srbija pružila značajnu vojnu podršku Izraelu, a odnosi se na specifične vrste oružja i opreme koje će biti korisne za vojnu modernizaciju Srbije.

Sukobi koji su započeli u Izraelu u listopadu 2023. godine imali su globalne političke reperkusije. Nakon početka rata, Sjedinjene Američke Države odlučile su obustaviti neke isporuke oružja Izraelu, što je stvorilo pritisak na zemlju da pronađe alternativne izvore naoružanja. U tom kontekstu, Srbija je postala ključni partner Izraela, jer je isporučila municiju koja je bila od esencijalnog značaja za izraelsku vojsku. Kao rezultat toga, Srbiji je obećana isporuka visokotehnoloških vojnih sistema, uključujući PULS artiljerijske sisteme i Hermes 900 bespilotne letjelice, s planiranim početkom isporuka u sredini 2025. godine.

Nakon što je Srbija dostavila listu odbrambenih sistema koje izraelski vojni proizvođači proizvode, dogovoreno je da će se realizirati ugovor s izraelskom kompanijom Elbit Systems, koji uključuje nabavku PULS raketnih sistema i Hermes 900 dronova. Ovaj ugovor, koji je potpisan u studenom 2024. godine, vrijedan je 335 milijuna američkih dolara. Očekuje se da će isporuka započeti sredinom 2025. godine, a cijeli proces realizacije trajat će tri i pol godine. PULS raketni sustavi omogućuju veliku fleksibilnost u ispaljivanju navođene i nenavođene municije jer su dizajnirani da se prilagode postojećim vojnim vozilima, što omogućuje bržu i precizniju upotrebu.

Kao dodatak, bespilotne letjelice Hermes 900, koje proizvodi Elbit Systems, bit će od velike koristi za razne vojne misije. Ove letjelice specijalizirane su za izviđanje, kontrolu teritorija i identifikaciju ciljeva na kopnu i moru. Dron Hermes 900 je već prisutan u mnogim zemljama, jer je postao jedan od ključnih proizvoda izraelske vojne industrije, a prodan je u više od 20 zemalja diljem svijeta.

Nakon što je Hermes 900 dobio potrebne izvozne dozvole, njegova upotreba u vojnoj industriji proširena je u brojne druge države, a to uključuje i ključne vojne saveznike Izraela. Ovaj dron je postao simbol napredne vojne tehnologije, prepoznat zbog svojih sposobnosti u obavljanju strateških misija, uključujući i kontrolu zračnog prostora te preciznu identifikaciju ciljeva u različitim uvjetima.

Ova suradnja između Izraela i Srbije dolazi u kontekstu globalne sigurnosne situacije koja se brzo mijenja. U svjetlu nedavnih političkih pritisaka i vojnog angažmana u različitim dijelovima svijeta, Izrael i Srbija nastoje osigurati svoju vojnu poziciju kroz modernizaciju svojih vojnih kapaciteta. Srbija, s druge strane, vidi ovu suradnju kao priliku za unaprjeđenje svojih obrambenih sposobnosti i za diverzifikaciju svojih vojnih saveza i izvora naoružanja.

Ovaj ugovor između Srbije i Izraela također naglašava sve veću suradnju između zemalja koje imaju zajedničke interese u održavanju vojne ravnoteže u regiji, a možda i šire. Na globalnoj političkoj sceni, ovakvi vojnoprodajni aranžmani mogu imati dugoročne geopolitičke posljedice, jer se radi o prepoznavanju strateške važnosti regionalnih vojnih partnerstava.

U zaključku, izraelska isporuka oružja Srbiji značajan je korak u jačanju vojnih kapaciteta obje zemlje. Očekuje se da će ova suradnja rezultirati dugoročnim vojnim partnerstvom, dok će sama isporuka specijaliziranih sustava poput PULS raketnih sistema i Hermes 900 dronova doprinijeti jačanju odbrambene sposobnosti Srbije u budućnosti.

Ova suradnja između Izraela i Srbije također dolazi u kontekstu šireg globalnog vojnog okvira u kojem zemlje nastoje osigurati svoje strateške interese u regiji i svijetu. Uzimajući u obzir rastuće sigurnosne prijetnje, a posebno nestabilnost u Bliskom istoku i jugoistočnoj Europi, Srbija se orijentira na jačanje vlastite vojne infrastrukture kako bi bila bolje pripremljena za bilo kakve potencijalne sukobe. Osim toga, Izrael vidi ovu suradnju kao priliku za produbljivanje svojih vojnopolitičkih odnosa s državama koje imaju ključnu ulogu u stabilnosti Balkana, a istovremeno jačanje svoje vojnoindustrijske pozicije na međunarodnoj sceni. U tom kontekstu, ova isporuka oružja nije samo konkretan odgovor na trenutne geopolitičke okolnosti, već i dugoročna strategija za unapređenje obrambenih kapaciteta, što može imati šire regionalne i međunarodne implikacije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here