Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, odbacio je ozbiljne optužbe koje su protiv njega iznijeli predstavnici Udruženja „Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa“. Ove optužbe se odnose na njegov navodni udjel u ratnim zločinima, a Stevandić je jasno istaknuo da su takvi zahtjevi politički motivirani. On je naglasio da se protiv njega vodi kampanja koja ima za cilj diskreditaciju i srozavanje njegovog ugleda. Stevandić se osvrnuo na tvrdnje koje su utemeljene na njegovim izjavama o zaštiti interesa Republike Srpske te je ustvrdio da oni koji se snažno zalažu za srpske stavove često bivaju označeni kao zločinci ili kriminalci.

U odgovoru na kritike, Stevandić je izričito negirao bilo kakve veze s navodnim ratnim zločinima. Posebno se osvrnuo na kontroverznu tvrdnju koja uključuje crveni kombi, za koji tvrdi da nema nikakve veze s njim. Prema njegovim riječima, pravljenje spotova i ilustrovanih materijala koji ga povezuju s tim kombijem samo je dio kampanje koja ima za cilj njegovo demoniziranje. Stevandić je optužio Srebrenička udruženja da podnose krivične prijave utemeljene na lažnim tvrdnjama, a sve u cilju političkog progona srpskih lidera.

Stevandić je izrazio i zabrinutost zbog prijetnji koje on i njegova porodica primaju zbog tih optužbi. „Ovakve optužbe podstiču prijetnje smrću prema meni i mojoj porodici, a zakon koji bi trebao da štiti nas od takvih prijetnji nije primijenjen“, rekao je Stevandić. On je, također, napomenuo da je Rat i za njega lično bio vrlo bolan, jer je u njemu izgubio članove svoje porodice. Uprkos svemu, Stevandić se potrudio da ne izražava mržnju, čak i prema onima koji ga optužuju.

On je također komentirao da su optužbe prema njemu neistinite, jer, kako je naveo, “u ratu nisam nikome ni šamar zalijepio”. Stevandić je dodao da se u trenutnoj situaciji izvode slični postupci kao i u prošlosti, gdje se ljudi koji se protive neprihvatljivim interpretacijama prošlih događaja etički i politički napadaju, bez pravog utemeljenja.

Za kraj, Stevandić je izjavio da optužbe koje mu se stavljaju na teret dolaze od strane onih koji žele da stave svoj politički potpis na tužne događaje i promijene istorijsku stvarnost. On je bio jasan u tome da mu je cilj branić Republiku Srpsku i u tom kontekstu je izričito naglasio da je rat završio i da je vrijeme da svi učine napore kako bi pomirenje bilo postignuto, ali bez političkog korištenja prošlih grešaka i zločina.

Udruženje „Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa“ zatražilo je da Tužilaštvo BiH, kao i relevantne međunarodne organizacije poput OSCE-a i OHR-a, preispitaju Stevandićevo ponašanje tokom rata, optužujući ga za progon nesrpskog stanovništva i organizaciju neustavnog obilježavanja 9. januara, što predstavlja Dan Republike Srpske. Stevandić je odgovorio da su ove optužbe samo još jedan pokušaj politizacije događanja koja se koriste za ostvarivanje specifičnih političkih ciljeva, a ne za postizanje pravde ili istine.

Stevandićova izjava još jednom ukazuje na duboke političke i istorijske podjele koje postoje u Bosni i Hercegovini, a koje se ne mogu riješiti bez otvorenog dijaloga i razumijevanja između svih naroda.

Stevandić je također naglasio da bi trebalo ozbiljno razmisliti o tome kako se pristupa ratnim zločinima i njihovim posljedicama, jer je, prema njegovim riječima, važno odvojiti politiku od stvarnih kriminalnih radnji. „Svaka optužba mora biti utemeljena na čvrstim dokazima, a ne na političkom interesu“, izjavio je Stevandić. On je dodao da postoje različiti načini za postizanje pravde, ali da zlo koje je nastalo tokom rata ne smije biti korišteno kao alat za dalje političke obračune. S obzirom na to da je Republika Srpska često predmet političkih napada, Stevandić smatra da bi se svi morali fokusirati na pomirenje, a ne na dalje zaoštravanje odnosa.

Stevandić je također apelirao na sve strane da prestanu s korištenjem prošlih ratnih događanja u političke svrhe. On smatra da politizacija ratnih zločina ne vodi ka napretku ni u Bosni i Hercegovini, niti na Balkanu. Umjesto toga, vjeruje da bi trebalo raditi na stvaranju stabilnijih međunacionalnih odnosa i jačanju socijalne kohezije unutar BiH. „Iako razumijem bol svakog pojedinca, moramo prestati sa upotrebom prošlih tragedija kao političkog oružja. Samo tako ćemo doći do stvarne pomirbe“, zaključio je Stevandić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here