Srbija se pokazala kao zemlja koja želi igrati ključnu ulogu u međunarodnoj diplomaciji, jer je predsjednik Aleksandar Vučić nedavno izjavio da je Srbija zainteresovana da postane mjesto susreta između dva velika svetska lidera – predsjednika Rusije Vladimira Putina i bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. Ovaj poziv, kako je istaknuto, ne odnosi se samo na formalnu ponudu, već na suštinsku neutralnost koju Srbija posjeduje u kontekstu globalnih vojnih blokova.
Vučić je detaljno objasnio da Srbija nije samo nominalno izvan vojnih saveza, poput NATO-a i Organizacije kolektivne sigurnosti (ODKB), već da je istinski samostalna i nezavisna zemlja, što je čini sigurnim i neutralnim domaćinom za visokoprofilirane političke susrete. Prema njegovim riječima, Srbija je u potpunosti pripremljena da garantuje sigurnost oba predsjednika, te da bi ovo bilo idealno mjesto za izuzetno važno političko okupljanje na globalnoj sceni. Vučić je, također, istaknuo kako bi Srbija imala značajnu prednost u tom smislu jer, kao država koja nije članica NATO-a, može pružiti neutralno okruženje za razgovore između dvaju lidera, čime bi postavila temelje za dalju diplomatiju i saradnju na globalnom nivou.
Vučić je potom ukazao na veliku popularnost koju Putin i Trump uživaju među svojim narodima. Istakao je da je Donald Trump imao najveću podršku u Evropi, dok je Vladimir Putin još uvijek izuzetno popularan među Rusima i širom svijeta. Prema njegovim riječima, ovaj susret bi mogao biti izuzetno koristan za obojicu lidera, jer bi im omogućio da razmene mišljenja u neutralnom okruženju. Takav sastanak mogao bi biti ključan za dalje formiranje međunarodne političke dinamike, a Vučić smatra da bi to bilo korisno za cijeli svijet.
Govoreći o američkim sankcijama koje se odnose na Naftnu industriju Srbije (NIS), Vučić je naveo da će razgovarati sa novom administracijom u Sjedinjenim Američkim Državama, nadajući se da bi sankcije koje su na snazi mogle biti ukinute dolaskom Donalda Trumpa na vlast. NIS, koji je već dugi niz godina pod vlasništvom ruskog Gazproma, našao se pod sankcijama zbog američke politike prema Rusiji, a konkretno zbog kršenja međunarodnih zakona, kao što je aneksija Krima i vojna agresija u Ukrajini. Vučić je istakao da će Srbija, ukoliko bude potrebno, pristupiti fer pregovorima u vezi s mogućim otkupom ruskog vlasničkog udjela u NIS-u, te da bi Srbija platila poštenu cijenu ako bi se odlučila za takav korak.
Uprkos sankcijama, Vučić je naglasio da Srbija neće “oteti” ruski udio u NIS-u, već će u slučaju potrebe pregovarati o uslovima i cijenama, kako bi osigurala da interes Srbije bude u potpunosti zaštićen. Sankcije koje su uvedene 10. januara, prema podacima Ministarstva financija SAD-a, odnose se ne samo na ruske firme već i na šire ekonomske interese, što uključuje i kompanije kao što je NIS. Ove mjere su samo dio američke politike usmjerene na dodatni pritisak na rusku ekonomiju zbog sukoba u Ukrajini i kršenja međunarodnih normi.
Vučić je također izjavio da su sankcije najsnažniji oblik pritiska koji je NIS ikada doživio. On je naglasio da je američka administracija postavila jasan cilj: potpuni izlazak ruskog kapitala iz NIS-a, što bi moglo imati značajne ekonomske i političke posledice za Srbiju. Očekuje se da će se narednih dana održati tehnički razgovori sa OFAC-om (Office of Foreign Assets Control), američkom institucijom koja je zadužena za sprovođenje sankcija, kako bi se dobile dodatne informacije o detaljima sankcija i njihovom mogućem ukidanju.
Iako situacija s sankcijama ostaje napeta, Vučić je siguran da će kroz diplomatske razgovore i dijalog Srbija uspjeti pronaći rješenje koje neće ugroziti njezine ekonomske interese, a istovremeno održati bliske odnose s Rusijom, što je za Srbiju izuzetno važno.
Na kraju, predsjednik Srbije je naglasio da će njegovu zemlju, kao neutralnog i nezavisnog aktera, biti važno pozicionirati kao ključnog posrednika u međunarodnoj politici, a održavanje susreta Putina i Trumpa u Beogradu predstavlja veliki korak ka jačanju pozicije Srbije na svetskoj političkoj sceni. To bi moglo otvoriti vrata za nove diplomatske inicijative, koje će Srbiji omogućiti da igrati važnu ulogu u globalnoj geopolitičkoj dinamici.