Nakon što je Vlada Federacije BiH donijela Odluku o minimalnoj plati, Reprezentativno udruženje poslodavaca u FBiH već danima intenzivno radi na analizi mogućih posljedica ove odluke na poslovanje. U svojim nastojanjima, Udruženje se usmjerava na poziv za veću međusobnu suradnju i razumijevanje među socijalnim partnerima, uključujući poslodavce, sindikate i vlasti, kako bi se olakšala buduća implementacija mjera. Ove mjere, prema njihovom mišljenju, zahtijevaju usklađene i odgovorne poteze kako bi se postigla ravnoteža između rasta plaća i očuvanja poslovnih kapaciteta.

U svom saopćenju, Udruženje poslodavaca ističe da su socijalni partneri – poslodavci, sindikati i Vlada FBiH – kroz razmjenu inicijativa i stavova pokazali svijest o važnosti povećanja plaća i unapređenja životnog standarda radnika. Iako postoje razlike u pristupima i interesima, svi su, kako navode, voljni iskoristiti predstojeće vrijeme za dodatne stručne rasprave i donošenje što usaglašenijih mjera. Cilj je donijeti odluke koje će biti što bolje osmišljene, kako bi se minimizirale negativne posljedice na privredu i poslovanje u Federaciji BiH.

Privrednici i obrtnici širom Federacije izražavaju svoju zabrinutost zbog mogućih posljedica ove odluke na opstojnost njihovih biznisa i očuvanje radnih mjesta. U isto vrijeme, sindikati ukazuju na težak položaj oko 377.000 radnika koji su zaposleni u realnom sektoru. Stoga, vlasti bi trebale pažljivo razmotriti sve aspekte ove situacije i donijeti mjere koje će biti održive i koje će omogućiti stabilizaciju tržišta rada, dok istovremeno osiguravaju budžetsku ravnotežu.

Jedan od ključnih zahtjeva poslodavaca je da mjere Vlade FBiH koje se odnose na povećanje minimalne plaće budu popraćene i s nizom pratećih mjera koje bi pomogle u olakšavanju poslovanja. Prema njima, neophodno je smanjiti opterećenja u obliku doprinosa, poreza i drugih obveza koje trenutno otežavaju razvoj poslovnog sektora. Poslodavci također očekuju da će najavljene mjere donijeti konkretne i sadržajne promjene koje će omogućiti privrednicima da lakše funkcionišu i razvijaju svoje djelatnosti.

Za Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH, koje je zakazano za naredni ponedjeljak, najavljene su daljnje rasprave o ovim pitanjima. Ovaj sastanak bit će prilika za dodatnu diskusiju o temama koje se odnose na ekonomske reforme, rasterećenje poslovanja i očuvanje radnih mjesta. Udruženje poslodavaca FBiH smatra da su ove mjere ključne za preživljavanje biznisa i za jačanje ekonomske stabilnosti, te ističe da bi trebalo uložiti dodatne napore kako bi se spriječile negativne posljedice po privredu.

S obzirom na sve izazove, poput inflacije, usklađivanja s Europskom unijom i potrebom za digitalizacijom poslovanja, privreda u FBiH se suočava s brojnim preprekama. Udruženje poslodavaca naglašava kako trenutne reforme, zajedno s predstojećim europskim integracijama, predstavljaju veliki izazov, ali i šansu za ubrzani razvoj. Naime, privrednici se moraju pripremiti na novu tržišnu dinamiku, koja uključuje prilagodbu poslovanja novim globalnim standardima.

Iako su socijalni partneri svjesni razlika u stavovima, Udruženje poslodavaca ističe da je ključno da se kroz dijalog postigne što šira suglasnost o svim pitanjima koja će oblikovati budućnost poslovanja u FBiH. Oni vjeruju da je ovo prilika za usklađivanje prioriteta, kao i za dijeljenje odgovornosti među svim akterima kako bi se postigla dugoročna dobrobit za radnike, poslodavce i čitavo društvo.

Kao zaključak, Udruženje poslodavaca ističe da ovakvi procesi, iako izazovni, nemaju alternativu, te da svi partneri moraju učiniti maksimalne napore kako bi se postigla usklađena rješenja. Očekuje se da će kroz zajednički rad i konstruktivnu diskusiju, koje će biti nastavljene i na Ekonomsko-socijalnom vijeću, biti moguće pronaći rješenja koja će donijeti pozitivne promjene za privredu i životni standard građana u Federaciji BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here