KPZ Zenica: Povećanje proizvodnje i modernizacija zatvorskog sistema za bolje uvjete i uštede

Kazneno-popravni zavod Zenica trenutno je dom za oko 700 osuđenika, od kojih je polovina radno angažirana i za svoj rad prima mjesečnu plaću. Prema riječima direktora KPZ Zenica, Rusmira Isaka, trenutno je zaposleno 300 osuđenika koji rade na različitim radnim pozicijama, većinom u poljoprivredi i zanatstvu.

Fokus na samoodrživost i uštede

Proizvodnja u sklopu Zavoda uključuje voće, povrće, mlijeko, meso i jaja, a odvija se i unutar i izvan kapija Zavoda, na lokacijama poput Pehara i Begovog Hana. Ovaj model pomaže smanjenju troškova nabavke hrane, čija cijena je proteklih godina značajno rasla.

– “Nekada smo imali kapacitete da u potpunosti proizvodimo hranu za osuđenike, ali s vremenom se radna snaga smanjila. Sada radimo na povratku tih kapaciteta kako bismo u 2025. smanjili troškove i postigli veću samoodrživost,” objašnjava direktor Isak.

Trenutno Zavod koristi 18.000 jaja mjesečno, dok proizvodnja pokriva tek manji dio potreba. Nabavkom dodatnih 1.000 koka, planira se povećanje proizvodnje kako bi se zadovoljile unutrašnje potrebe.

Poljoprivreda, zanati i umjetnički radovi

Osim poljoprivrede, osuđenici su uključeni i u zanatske poslove poput drvorezbarstva i šivenja. Zahvaljujući donaciji mašina za šivenje od turske agencije TIKA, Zavod planira šiti uniforme za osuđenike, a dugoročni cilj je proizvodnja uniformi za institucije poput MUP-ova i vatrogasnih službi.

Isak naglašava kako je radno angažiranje osuđenika ključ za njihov povratak u društvo. Zarađeni novac deponuje se na račune osuđenika, što im omogućava ušteđevinu za novi početak nakon odsluženja kazne.

Infrastruktura i modernizacija

Velike uštede ostvarene su i kroz interne projekte, poput izgradnje nove vanjske ograde Zavoda. Umjesto angažiranja vanjskih izvođača za iznos od 400.000 KM, materijali su nabavljeni za 38.000 KM, dok će radove izvesti osuđenici i instruktori s iskustvom u livnici.

Osim ekonomije, u planu je i modernizacija zatvorskog sistema, uključujući naprednu kontrolu ulaska, specijalne timove i izgradnju muzeja unutar zatvora. Ovaj muzej, koji će sadržavati eksponate stare preko 150 godina, poput mačeva i medalja, postao bi turistička atrakcija koja bi približila javnosti historijat ove ustanove.

Zaključak

Uz povećanje proizvodnih kapaciteta, modernizaciju i fokus na resocijalizaciju osuđenika, KPZ Zenica radi na stvaranju boljih uvjeta za zatvorenike i značajnim uštedama za instituciju. Ovaj model predstavlja primjer kako zatvorski sistemi mogu kombinirati ekonomsku efikasnost s rehabilitacijom i integracijom osuđenika u društvo prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here