Nebojša Vukanović, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, izrazio je svoju duboku nevjericu prema političkim ambicijama i taktikama gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića. U emisiji na MAT BN televiziji, Stanivuković je iznio planove za svoju politiku u narednim godinama, što je izazvalo snažnu reakciju Vukanovića. Prema njegovim riječima, ambicije gradonačelnika Banjaluke nisu iznenađujuće, jer su već na neki način postale jasno definisane i, čini se, unaprijed dogovorene među ključnim političkim akterima.

Stanivuković je, prema informacijama koje je iznio Vukanović, već započeo svoju kampanju za dvije vrlo važne funkcije. Prvo, on planira preuzeti predsjedništvo PDP-a, stranke kojoj pripada, a potom se želi kandidovati za predsjednika Republike Srpske. Tokom emisije, gradonačelnik je otkrio svoj pristup kampanji, koji uključuje intenzivnu aktivnost na terenu. Prema njegovim riječima, on će se posvetiti više razgovorima sa građanima, obilasku različitih dijelova Republike Srpske, te jačanju stranačkih odbora. Izrazio je uvjerenje da će njegova posvećenost i nova strategija doprinijeti njegovom političkom uspjehu.

Međutim, Vukanović ne dijeli isti optimizam. On ističe da je, u suštini, sve već gotovo, te da su ključni politici u PDP-u već donijeli svoje odluke. Iako je, kako je navedeno, ljetos na sjednici Predsjedništva PDP-a usvojena odluka da Stanivuković ne bude kandidat za predsjednika stranke, stvari su se promijenile. Iako su postojali dogovori o naslijeđivanju funkcije od strane Igora Crnadaka, Stanivuković se navodno povukao iz tog dogovora i sada otvoreno teži višim političkim pozicijama. Vukanović, koji smatra da su takvi politički potezi samo izraz neiskrenosti i političkog manira, ne vjeruje da bi neko poput Stanivukovića, koji je tokom svoje političke karijere često bio u službi Milorada Dodika i vladajuće stranke SNSD, mogao imati pravu podršku opozicije.

U svojoj analizi, Vukanović podsjeća na doba kada je Stanivuković bio vrlo blizak vlastima. Tvrdi da je tokom svog mandata gradonačelnika, Stanivuković bio u funkciji “sluge” Dodikovih interesa, obavljajući poslove koji su i dalje povezani sa političkom korupcijom. On je kritikovao gradonačelnika za njegovu ulogu u sistemu koji je omogućio bliskim ljudima vlasti da ostvaruju velike profite putem sumnjivih tenderskih procedura, dok su sredstva koja su trebala biti usmjerena za razvoj grada i poboljšanje života građana završavala u rukama politički povlaštenih pojedinaca.

Veza između Stanivukovića i SNSD-a tokom njegovih prvih godina političke karijere ostavlja veliku sumnju u njegovu sposobnost da vodi opoziciju. Vukanović tvrdi da je Stanivuković, koji je godinama bio politički podređen Dodiku, sada pokušao promijeniti svoju sliku kako bi se predstavio kao opozicionar, što mnogi smatraju kao “brzi politički preokret” bez stvarne iskrenosti. Ovakvo ponašanje, prema Vukanoviću, nije ništa novo za političku scenu u Bosni i Hercegovini, gdje je trgovina političkim funkcijama i manipulacije sa stranačkim interesima postala gotovo svakodnevna praksa.

Dodatno, Vukanović ističe očiglednu podršku koju Stanivuković ima od strane SDS-a. On tvrdi da su čelnici i članovi SDS-a, uključujući Vukotu Govedaricu, Marinka Božovića i Jelenu Trivić, prisustvovali Stanivukovićevim događanjima, što jasno pokazuje da su već pružili svoju podršku njegovoj kandidaturi za predsjednika Republike Srpske. Ova podrška je, međutim, kontradiktorna s njegovim prethodnim postupcima, uključujući smjenu izvršnog direktora Gradskog odbora SDS-a u Banjaluci, Željka Raljića, koji je smijenjen neposredno prije izbora.

Vukanović se protivi takvim političkim skretanjima i smatra da bi kandidatura nekoga ko je bio blizak vlastima, koji je „odrađivao“ sve zadatke za režim i koji je čak minirao vlastitu stranku, bila pogrešan korak za opoziciju. On vjeruje da pravi lider opozicije mora imati nepokolebljiv stav i jasno distanciranje od sistema koji je decenijama dominirao političkom scenom Republike Srpske. Vukanović smatra da bi opozicija trebala ponuditi istinske politike promjena, umjesto da podržava kandidata koji je, prema njegovim riječima, godinama bio “sluga” Dodikovog režima.

Zaključno, politička scena u Bosni i Hercegovini, posebno u Banjaluci i Republike Srpskoj, ulazi u razdoblje intenzivnih političkih borbi i priprema za izbore. Međutim, nejasnoće oko političkih saveza i preokreta koji dolaze iz bivših opozicionih figura, poput Draška Stanivukovića, ostavljaju prostor za dodatne političke kontroverze i nesuglasice među strankama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here