Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, obavijestio je javnost o jednoj od najtežih vijesti koja je pogodila zemlju – Sjedinjene Američke Države uvode sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS). Prema Vučićevim riječima, ove sankcije dolaze kao rezultat ruskog vlasništva nad NIS-om, što otvara niz problema za Srbiju, posebno u odnosu s Rusijom i Zapadom.
Vučić je istakao da je odluka o sankcijama potvrđena i da će one stupiti na snagu uskoro. Uz SAD, ovoj odluci će se pridružiti i Velika Britanija, što znači da će NIS praktično postati izoliran na globalnom tržištu. “Kada je neka kompanija pod američkim sankcijama, niko s njom ne želi poslovati,” rekao je Vučić. Dodao je da je očekivao ovakav potez od Evropske unije, ali da ga je iznenadilo što sankcije dolaze direktno iz Amerike. Prema njegovim riječima, ovo je još jedan pokazatelj koliko su sankcije teške i šta znače za srpsku ekonomiju.
Vučić je postavio pitanje o pravom cilju ovih sankcija: “Da li je cilj da uvedemo sankcije Rusiji ili nešto više?” Naglasio je da Srbija nije u poziciji da lako donosi takve odluke, te da bi uvođenje sankcija Rusiji bilo protivno interesima zemlje i njenim dosadašnjim stavovima. “Strašna situacija,” zaključio je Vučić, dodajući da nije realno da Srbija sada preokrene svoj stav prema Rusiji nakon tri godine neutralnosti.
Jedan od najvećih izazova za Srbiju sada je kako riješiti problem ruskog vlasništva u NIS-u. Vučić je objasnio nekoliko mogućih scenarija:
- Smanjenje ruskog vlasničkog udjela ispod 50%.
- Pregovori s Rusima o preuzimanju dijela njihovog udjela.
- Pokušaj potpunog otkupa ruskog vlasništva, što bi moglo zahtijevati velike resurse i političke pregovore.
No, Vučić je naglasio da je sve ovo samo teorija dok ne dobiju jasne smjernice iz SAD-a o tome šta konkretno podrazumijevaju sankcije.
Također, Vučić je izrazio zabrinutost u vezi s pregovorima o gasnom aranžmanu s Rusijom, koji je ključan za energetsku stabilnost Srbije. “Predstoji nam ozbiljan razgovor s Amerikancima, ali i s Rusima,” rekao je, ističući da je Srbija u vrlo osjetljivoj poziciji između dva suprotstavljena bloka. Vučić je napomenuo da će konačne detalje saznati kada odluka stupi na snagu, ali je naglasio da Srbija mora pronaći način da očuva energetsku stabilnost.
Na pitanje da li bi promjena administracije u SAD-u mogla donijeti olakšanje, Vučić je bio skeptičan. “Ko može garantovati da će biti drugačije?” upitao je, aludirajući na nepredvidivost američke politike prema Srbiji. Vučić je spomenuo da je sankcijama prethodila dugotrajna priprema, posebno među evropskim zemljama, koje već duže vrijeme razmatraju kako ograničiti ruski utjecaj na Balkanu.
Vučić je ipak pokušao unijeti tračak optimizma, naglašavajući da Srbija ima dobru komunikaciju s pojedinim međunarodnim akterima, iako nije otkrio s kim konkretno. “Naš narod možda nije svjestan, ali postoje ljudi s kojima imamo kvalitetne odnose,” rekao je. Međutim, dodao je da ne očekuje značajne promjene čak ni u slučaju da Donald Trump ponovo dođe na vlast, jer je politika prema Rusiji i Balkanu dio šire strategije.
Zaključno, Vučić je istakao da će Srbija nastaviti da traži diplomatska rješenja i da će učiniti sve kako bi zaštitila svoje interese. “Ova zemlja mora živjeti normalno,” rekao je, podsjećajući da je suočavanje s ovakvim izazovima dio političke stvarnosti na Balkanu. Sankcije protiv NIS-a, iako teške, neće spriječiti Srbiju da nastavi tražiti balans između Istoka i Zapada.