Mladi Poljoprivrednici Čuvaju Tradiciju u Semberskom Selu Amajlije

Sembersko selo Amajlije, poznato po bogatoj poljoprivredi i mliječnom uzgoju, svakog jutra isporuči između 15.000 i 20.000 litara mlijeka. Osim toga, selo se ističe mladima koji biraju ostanak i nastavak porodične tradicije na imanju, umjesto preseljenja u gradove.

Među njima je dvadesetšestogodišnji Cvijetin Vasić, koji se od malih nogu zaljubio u seoski način života kroz rad s roditeljima. Oženio se prije dvije godine, a nedavno je postao otac, proširivši domaćinstvo u kojem živi s roditeljima i bakom. Iako posjeduje stan u gradu i ima rodbinu u inostranstvu, za njega nikada nije bilo dileme – Amajlije su njegov dom.

„Želim da moj sin trči po istom dvorištu u kojem sam ja odrastao. Selo mi pruža ispunjenje koje grad nikada ne bi mogao“, kaže Cvijetin, zaposlen u poljoprivrednoj apoteci gdje svakodnevno stiče nova znanja o agronomiji, koja primjenjuje na porodičnom imanju.

Posvećenost Poljoprivredi i Unapređenju Proizvodnje

Vasići trenutno uzgajaju 40 grla stoke, od kojih je 25 muznih krava, dok ostatak čine telad i steone junice za reprodukciju. Zahvaljujući osavremenjivanju proizvodnje, poput postavljanja mljekovoda, porodica planira proširenje farmi i dodatne objekte. „Radni dan traje 16 do 18 sati, a ponekad i duže zbog noćnih teljenja. Ovo je posao koji traži predanost, ali daje i ogromno zadovoljstvo“, kaže Cvijetin.

Iako su podsticaji za mlijeko i muzna grla redovni, inflacija i nestabilnost tržišta otežavaju planiranje. Cijena mlijeka trenutno iznosi 98 pfeniga po litru, ali porodica se nada povećanju s obzirom na rast troškova. „Najveći problem je nesigurnost. Ne znamo hoće li pšenica ostati za stoku ili ćemo je prodati – sve zavisi od tržišta“, dodaje Cvijetin.

Porodica obrađuje 20 hektara zemlje, a posjeduje svu potrebnu mehanizaciju osim kombajna. Cvijetinov otac, Miroslav Vasić, koji je zbog ljubavi prema rodnom selu odbio odlazak u inostranstvo, sretan je što sin nastavlja tradiciju. „Mislim da je poljoprivreda sada u boljim rukama. Mladi donose nove ideje i tehnologije. Moj sin me često savjetuje, što pokazuje koliko je napredovao“, kaže Miroslav.

Seoski Život Privlači Mlade

Za razliku od mnogih sela koja su opustjela, Amajlije se mogu pohvaliti mladim bračnim parovima i sve brojnijim porodicama. Djeca u selu odrastaju u prirodnom okruženju, daleko od ekrana i tehnologije, stječući radne navike kroz svakodnevne zadatke.

„Naša djeca trče po dvorištima, pomažu na njivi i u štali. Žive zdravim životom i jedu hranu koju sami proizvodimo“, zaključuje Cvijetin. Zahvaljujući mladima poput njega, Amajlije ostaju simbol prosperiteta i očuvanja tradicije, dokazujući da seoski život može biti jednako ispunjavajući kao i onaj u gradu prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here