Centralna banka Bosne i Hercegovine donijela je odluku o povlačenju određenih novčanica konvertibilne marke iz opticaja, a ta promjena stupa na snagu 1. januara 2025. godine. Ove novčanice, koje uključuju apoene od 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM, bile su u opticaju od 1998. do 2009. godine. To znači da će sve novčanice koje su puštene u promet tokom tog perioda, prestati biti zakonsko sredstvo plaćanja nakon isteka 2024. godine.
Prema informacijama koje je objavila Centralna banka BiH, povlače se sljedeće serije novčanica:
- Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM izdanji 1998. godine,
- Apoeni 50 KM i 100 KM izdanji 2002. godine,
- Apoeni 50 KM i 100 KM izdanji 2007. godine,
- Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM izdanji 2008. godine,
- Apoen 50 KM izdanji 2009. godine.
Iako ove novčanice neće biti važeće za plaćanje od 1. januara 2025. godine, sve transakcije koje uključuju ove apoene bit će moguće do kraja 2024. godine. Nakon što isteknu kao zakonsko sredstvo plaćanja, građani će moći izvršiti njihovu zamjenu, koja će se obavljati u komercijalnim bankama tokom 2025. godine. Od 2026. godine, zamjena će biti moguća u Centralnoj banci BiH i to sve do 2035. godine.
Povlačenje starijih novčanica iz opticaja bitno je zbog unapređenja kvaliteta novčanica koje ostaju u prometu. U narednim godinama, u opticaju će ostati samo novčanice koje posjeduju napredne zaštite od krivotvorenja, a ova mjera će pomoći u smanjenju rizika od falsifikovanja. Novčanice koje ostaju u opticaju uključuju one izdanja iz 2012., 2017., 2019. i 2024. godine, kao i novčanice od 200 KM.
Za razliku od povučenih izdanja, novčanice koje će ostati u opticaju od 1. januara 2025. godine posjeduju specijalnu mikrooptičku nit “Motion™”, koja je dodatna zaštita i pomaže u prepoznavanju autentičnosti novčanica. Ova zaštita bit će lako uočljiva na novim izdanjima, a putem vizuelnih razlika bit će moguće utvrditi koje novčanice su povučene iz opticaja.
Za sve dodatne informacije o zamjeni novčanica ili razlikama u zaštitnim obilježjima, građani se mogu obratiti Centralnoj banci BiH putem emaila ili na telefone koji su navedeni u službenim obavijestima.
Ovaj postupak povlačenja novčanica sa tržišta, kao i proces zamjene, ima za cilj poboljšanje kvaliteta novčanica koje cirkulišu u zemlji, te povećanje sigurnosti u obavljanju transakcija. Za građane Bosne i Hercegovine, o
Povlačenje starijih novčanica iz opticaja nije neobična praksa i često se provodi u mnogim zemljama kako bi se održao integritet monetarnog sistema. Centralna banka BiH ovom odlukom želi osigurati da u prometu budu samo novčanice koje su prošle kroz rigoroznu zaštitu od falsifikovanja. Unapređena zaštita novčanica, koja uključuje nove sigurnosne značajke kao što je mikrooptička nit, pomoći će da se poveća povjerenje građana u sigurnost valute i smanji broj falsifikata. S obzirom na to da se starije novčanice mogu lakše falsifikovati, njihov povratak u opticaj bi predstavljao rizik za cijeli sistem.
Povlačenjem novčanica iz 1998. do 2009. godine, Centralna banka nastoji očistiti tržište od zastarjelih izdanja koja nisu u skladu s novim standardima zaštite. Građani će imati dovoljno vremena da zamijene ove novčanice u komercijalnim bankama do kraja 2025. godine, a od 2026. godine to će biti moguće isključivo u Centralnoj banci BiH. Ova dugoročna opcija zamjene novčanica omogućava svima, čak i onima koji nisu u mogućnosti brzo izvršiti zamjenu, da to učine bez velike gužve ili problema.
Zamjena novčanica izdanih u periodu od 1998. do 2009. godine također predstavlja priliku da se građanima omogućiti da se riješe starih i potencijalno oštećenih novčanica. Mnoge od tih novčanica, koje su bile u opticaju više od 15 godina, mogle su biti fizički oštećene, što bi otežalo njihovo korištenje u svakodnevnim transakcijama. Zamjena sa novim novčanicama značajno će olakšati poslovanje, jer će se u opticaju nalaziti novčanice u boljem stanju, što doprinosi efikasnijem obavljanju plaćanja.
Ovaj proces povlačenja i zamjene novčanica ima dugoročne ekonomske koristi za Bosnu i Hercegovinu jer se očekuje da će povećanje kvaliteta novčanica imati pozitivan utjecaj na cjelokupni poslovni ambijent. Poboljšana zaštita i bolja prepoznavnost autentičnosti novčanica pomoći će ne samo građanima, već i bankama i trgovcima u smanjenju grešaka prilikom obrade plaćanja. Takođe, za zaštitu ekonomije važno je održavanje stabilnosti i povjerenja u domaću valutu, a ovim mjerama Centralna banka BiH nastoji osigurati da novčani promet bude što sigurniji i efikasniji.
vo je još jedna prilika za osiguranje kvalitetnijih i sigurnijih novčanica, dok će proces zamjene novčanica biti jasno definisan i organizovan kroz banke i centralnu instituciju.