U posljednje vrijeme, politička scena u Replici Srpskoj postala je izuzetno turbulentna zbog unutrašnjih sukoba unutar SNSD-a, čiji je lider Milorad Dodik odlučio poduzeti drastične mjere prema Gojku Đajiću, predsjedniku Gradskog odbora SNSD-a u Banjaluci. Odluka o smjeni Đajića na poziciji predsjednika Gradskog odbora, kao i smjena sa čela UKC Banjaluka, dolazi kao odgovor na sve veće nesuglasice između njega i Dodika. Iako Đajić uživa značajnu podršku unutar stranke i u samoj Banjaluci, Dodik smatra da je njegov utjecaj postao previše problematičan za unutarstranačku disciplinu i kontrolu.
Dodik je, prema izvorima bliskim stranci, odlučio da Đajića smijeni kako bi ga potpuno eliminirao iz političkog života u Banjaluci, smanjujući njegovu politčku moć u regionu. Đajić, poznat kao jedan od najutjecajnijih političara SNSD-a u Banjaluci, često je bio nesklon Dodikovim odlukama, što je Dodik počeo doživljavati kao prijetnju vlasti koju ima u stranci. Iako Đajić rijetko iznosi svoje nesuglasice javno, iza kulisa je bio vrlo kritičan prema Dodikovim potezima, posebno prema načinu na koji je vođena stranka i Grad Banjaluka.
Jedan od ključnih trenutaka koji je doveo do ove odluke bilo je odustajanje Đajića od pozicije odbornika u Skupštini Grada Banjaluka, koju je Dodik smatrala ključnim trenutkom u testiranju lojalnosti svojih ljudi. Đajićev odgovor na ovu odluku bio je kritički, ističući da je mnogo važniji za Skupštinu Republike Srpske nego za lokalnu vlast, što Dodik nije prihvatio. On je smatrano kao neprihvatljiv stav, jer Đajić u parlamentu nije imao značajnu političku ulogu, već je uglavnom bio tu da podržava odluke koje je donio vrh stranke.
Nakon smjene Đajića, Dodik planira postaviti povjerenika na čelo Gradskog odbora, a glavni kandidati za ovu funkciju su Igor Dodik, sin Milorada Dodika, te Srđan Amidžić, generalni sekretar stranke. Oba kandidata imaju svoje utjecajne grupe unutar Gradskog odbora i smatraju se ključnim ljudima za slabljenje Đajićeve političke moći. Također, iako je Igor Dodik uglavnom poznat po tome što se povlači iz javnih političkih sukoba, njegov plan je očigledno da preuzme kontrolu nad Banjalukom i njenim političkim strukturama.
Đajićev najveći problem, međutim, nije bio samo u nesuglasicama sa Dodikom, već i u njegovoj odbojnosti prema Igoru Dodiku i njegovim pokušajima da kontroliše stranačku strukturu. To je stvorilo niz konflikata unutar stranke koji su Dodika natjerali da preuzme direktnu kontrolu nad situacijom. Dodik je smatrao da će smjena Đajića donijeti stabilnost unutar SNSD-a, te da će eliminirati potencijalne prijetnje iznutra, čime će dugoročno osigurati svoju dominaciju u Replici Srpskoj.
Međutim, smjena Nenada Stevandića, zamjenika generalnog direktora UKC Banjaluka, koji je bio lojalan Đajiću, također je planirana kao dio šireg plana za reorganizaciju i kontrolu zdravstvenog sistema. Stevandić je, kako se čini, postao još jedan od faktora koji prijeti Dodikovoj političkoj moći, a njegovo uklanjanje iz sistema, zajedno sa smjenom Đajića, osigurava da Nikola Šobot postane ključna figura u upravljanju UKC-om i drugim državnim institucijama.
Iako su Đajićeve prijetnje o osnivanju vlastite stranke još uvijek u opticaju, Dodik se nada da će ove mjere potisnuti sve potencijalne prijetnje njegovoj dominaciji. On smatra da će smjena Đajića biti dovoljno odlučan korak da se smanji njegov utjecaj i spriječi stvaranje bilo kakve ozbiljne političke konkurencije unutar SNSD-a. Iako smjene unutar stranke mogu stvoriti kratkoročne političke potrese, Dodik je uvjeren da će kontrola koju ima na lokalnom nivou donijeti stabilnost i dugoročno očuvanje moći.
Zaključno, politička scena u Replici Srpskoj ulazi u novu fazu konflikta unutar SNSD-a, gdje su smjene ključnih figura poput Đajića i Stevandića samo početak. Ovaj proces reorganizacije stranke u cilju konsolidacije moći izaziva velike političke tenzije i pitanje je hoće li Dodikovi potezi uspjeti održati stabilnost unutar stranke ili će dovesti do novih političkih potresa.
Hvala vam na čitanju!