Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, izrazio je svoj stav povodom postupka koji se protiv njega vodi pred Sudom BiH zbog navodnog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Dodik je odlučno poručio da ne prihvata nijedan ishod ovog sudskog procesa, bilo da je oslobađajuća ili osuđujuća presuda. Njegova očekivanja su jasna – on zahtijeva formalno izvinjenje zbog pokretanja ovog postupka, smatrajući ga neutemeljenim i politički motivisanim.

Dodik je naglasio da bi i oslobađajuća presuda imala negativne posljedice, te izjavio: „Jednako je porazno, bez obzira na ishod.” Prema njegovim riječima, vlasti će možda pokušati da ga politički diskredituju, pa čak i da mu zabrane političko djelovanje. Istovremeno, Dodik tvrdi da je tokom proteklih godinu i po dana svjesno izbjegavao određene aktivnosti kako bi spriječio potencijalno raspisivanje međunarodne potjernice protiv njega. On smatra da su sve ove mjere dio šireg pritiska koji ima za cilj slabljenje njegovog političkog autoriteta i ugleda Republike Srpske.

Govoreći za beogradski list „Večernje novosti”, Dodik je rekao da jedino logično rješenje situacije vidi u prekidu postupka i zvaničnom izvinjenju. Prema njegovim riječima, vođenje ovog procesa od strane Suda BiH predstavlja samo još jedan dokaz političke instrumentalizacije pravosudnog sistema u Bosni i Hercegovini. Proces se vodi ne samo protiv njega, već i protiv Miloša Lukića, vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Republike Srpske, zbog istog navodnog prekršaja.

Dodik je optužio visokog predstavnika Christiana Schmidta da djeluje izvan okvira međunarodnog prava, naglašavajući da on nije dobio formalno imenovanje u skladu sa svim važećim procedurama. Prema Dodiku, Schmidtova uloga u Bosni i Hercegovini ne uživa legitimitet i njegovo djelovanje je usmjereno na destabilizaciju Republike Srpske. Dodik je posebno naglasio „neprihvatljivost stranog uticaja na domaće institucije”, što smatra narušavanjem suvereniteta entiteta i države.

U nastavku svog izlaganja, Dodik je ukazao na širu sliku problema u Bosni i Hercegovini, gdje, prema njegovom mišljenju, pravosudni sistem nije u službi pravde, već političkih agendi. Istakao je da je ovaj slučaj primjer kako određeni međunarodni faktori pokušavaju da nametnu svoje interese, zanemarujući potrebe i prava lokalnih zajednica.

Dodao je i da Republika Srpska neće odustati od svoje politike zaštite ustavnih prava i nadležnosti. Istakao je da je pitanje političkog suvereniteta ključni princip za koji će se boriti. Prema njegovim riječima, ovakvi procesi neće obeshrabriti institucije Republike Srpske, već će ih dodatno učvrstiti u nastojanju da očuvaju autonomiju i poštovanje pravnih okvira definisanih Dejtonskim sporazumom.

Dodikovo obraćanje još jednom je pokazalo njegovu čvrstu odlučnost da se suprotstavi pritiscima koji, prema njegovim riječima, dolaze iz političkog Sarajeva i određenih međunarodnih krugova. On je pozvao na veću solidarnost unutar Republike Srpske, ali i na zajedničko djelovanje svih koji prepoznaju važnost očuvanja suvereniteta i prava lokalnih institucija. U njegovoj viziji, Republika Srpska ostaje ključni akter u političkom životu Bosne i Hercegovine, uprkos svim izazovima s kojima se suočava.

Zaključno, Dodikova izjava oslikava njegove prioritete: očuvanje političke autonomije Republike Srpske, odbacivanje bilo kakvih pokušaja stranog uticaja i kontinuirana borba za poštovanje pravnih i ustavnih normi. Njegova poruka naglašava odlučnost da se odupre svim pritiscima, a njegovo očekivanje izvinjenja od Suda BiH jasno oslikava njegov stav prema legitimnosti cijelog postupka.

Dodik je također istakao da će, bez obzira na to kako proces bude tekao, Republika Srpska nastaviti svoju politiku usmjerenu prema očuvanju svojih ustavnih nadležnosti. On je naglasio da će se i dalje zalagati za očuvanje stabilnosti i sigurnosti svog entiteta, te da neće dozvoliti da se njegova politika podredi bilo kakvom vanjskom ili unutrašnjem političkom pritisku. „Republika Srpska je posvećena očuvanju svojih prava i autonomije, i nikakvi vanjski uticaji ne mogu nas natjerati da odstupimo od tih principa,” zaključio je Dodik, dodajući da su takvi pritisci samo motivacija za dalji rad na jačanju političkog statusa entiteta unutar Bosne i Hercegovine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here