U središtu političkih dešavanja u Bosni i Hercegovini našao se Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, čije je suđenje zakazano za tri srijede zaredom tokom novembra. Pored Dodika, na optuženičkoj klupi naći će se i Miloš Lukić, v.d. direktora Službenog glasnika RS. Ovaj slučaj izazvao je burne reakcije u Dodikovim redovima, jer se proces doživljava kao pokušaj da se predsjednik RS-a što prije ukloni iz političkog života.
Dodikova odbrana smatra da suđenje nije samo pravosudna stvar, već dio šireg plana vođenog pritiskom međunarodnih faktora i domaćih političkih protivnika. „Cilj je eliminisati Dodika iz političkog života,” ističe Goran Bubić, jedan od advokata u timu odbrane. Ovaj stav temelji se na percepciji da su Dodik i njegova stranka ojačali nakon posljednjih izbora, što je, prema njima, dodatno motivisalo suparnike da ubrzaju pravni proces.
Suđenje pod pritiskom?
Zabrinutost Dodikovog tima se dodatno pojačava tvrdnjama da bi presuda mogla biti već unaprijed isplanirana. Advokat Goran Petronijević aludira na navodni dogovor između lidera SDA Bakira Izetbegovića i međunarodnih aktera, koji, prema njegovim riječima, podstiču brzo suđenje kako bi se postigla ekspresna osuda. „Dodik je glavna prepreka centralizaciji BiH i oduzimanju imovine RS-a,“ dodaje Petronijević, ističući da je proces politički motivisan.
Dodikov pravni tim iznosi i ozbiljne optužbe na račun Suda BiH, tvrdeći da se u spise uključuju nezakoniti dokazi, čime se, prema njihovom mišljenju, urušava pravna procedura. Ovakvo djelovanje pravosudnih organa, kako navode, reflektuje šire nastojanje da se promoviše unitarna i centralizovana država pod bošnjačkom dominacijom. Ministar policije RS-a, Siniša Karan, ovakav proces opisuje kao „politički teatar“, ističući da se radi o kontinuitetu tridesetogodišnjih pokušaja da se stvori centralizovana BiH.
Kontekst američke politike
Dodatnu dimenziju ovom slučaju daje geopolitički kontekst. Dodikov tim vjeruje da se ubrzanje procesa može povezati sa rezultatima američkih izbora, jer, prema njihovom mišljenju, aktuelna administracija SAD-a favorizuje centralizaciju BiH. Strah od potencijalnog dolaska Trumpove administracije navodno je motivacija za ubrzanje suđenja, jer bi nova vlast u SAD-u mogla imati drugačiji pristup prema regiji.
Pitanje pravne procedure
Ono što najviše brine Dodikov tim jeste percepcija da sud koristi politički pritisak kako bi ubrzao proces, što dovodi u pitanje njegovu nezavisnost. Optuženi tvrde da je sam pravni proces postao sredstvo političkog obračuna, a ne objektivna istraga o kršenju zakona. Ova percepcija dodatno polarizuje već složenu političku scenu u Bosni i Hercegovini, stvarajući atmosferu nepovjerenja prema pravosudnim institucijama.