Rat u Gazi donosi neizrecive poteškoće pacijentima koji se bore s bubrežnim bolestima, ugrožavajući njihov pristup osnovnom liječenju potrebnom za održavanje života, izvještava Al Jazeera.

Omda Ouda Dogomash, jedan od pacijenata, opisuje tešku situaciju: „Sada se liječim samo dva puta sedmično, po dva sata, što nije dovoljno za održavanje mog bubrega. Gladujemo, ne možemo pronaći čistu vodu i živimo u šatorima. Čak ni osnovni lijekovi više nisu dostupni.“ Ova izjava oslikava dubinu humanitarne krize s kojom se suočavaju bolesnici u ratom pogođenoj regiji.

Uništavanje medicinskih kapaciteta

Dr. Saeed Khattab, liječnik u bolnici Al-Aqsa Martyrs u Deir el-Balahu, svjedoči o razmjerima problema: „Izraelske okupacione snage namjerno su uništile sve aparate za dijalizu u bolnici Al-Shifa – 60 aparata koji su opsluživali 350 pacijenata, uključujući djecu. Zbog toga su svi preživjeli pacijenti prebačeni u bolnicu Al-Aqsa.“

Prelazak pacijenata u jednu bolnicu uzrokuje ogromno opterećenje. „Struja nije uvijek dostupna, što nas prisiljava da smanjujemo broj sati dijalize. Ova mjera veoma negativno utiče na zdravlje pacijenata,“ dodaje dr. Khattab, opisujući izazove pružanja adekvatne njege u takvim uslovima.

Pogoršanje zdravstvenog stanja pacijenata

Dr. James Smith, britanski ljekar koji je radio u bolnici Al-Aqsa Martyrs, detaljno objašnjava posljedice nedostatka dijalize: „Ako pacijent s otkazivanjem bubrega ne može pristupiti potrebnom broju sesija sedmično, njegovo će se stanje postepeno pogoršati i, bez intervencije, pacijent će umrijeti.“

Smith je istaknuo da su tokom njegovog boravka u Gazi mnogi pacijenti u terminalnom stadiju otkazivanja bubrega ostali bez osnovne medicinske njege. „Nismo mogli učiniti ništa da spasimo njihove živote,“ kazao je, ističući nemoć zdravstvenog sistema u suočavanju s ovakvom krizom.

Herojska borba zdravstvenih radnika

Uprkos nepodnošljivim uslovima, palestinski medicinski radnici nastavljaju borbu za živote svojih pacijenata. Dr. Smith s divljenjem govori o njihovoj predanosti: „Naše palestinske kolege daju sve od sebe u uvjetima koji su daleko iznad katastrofalnih. S resursima koji su im dostupni, pružaju njegu pacijentima s kompleksnim hroničnim bolestima, uz pacijente s užasnim traumatskim povredama.“

Ovi ljekari rade u situacijama gdje nedostatak opreme, lijekova i osnovne infrastrukture predstavlja svakodnevni izazov. Njihova požrtvovanost i trud svjedoče o humanosti koja opstaje čak i u najtežim okolnostima.

Zaključak

Priča o pacijentima s bubrežnim bolestima u Gazi ilustrira ne samo zdravstvenu krizu, već i širu humanitarnu tragediju koja pogađa ovo područje. Uništenje medicinske infrastrukture, ograničeni resursi i nesigurni uslovi života dodatno otežavaju ionako teško stanje. U ovim teškim okolnostima, hrabrost i predanost zdravstvenih radnika predstavljaju svjetlo nade za one koji se bore za opstanak. Međutim, ova priča je i apel za međunarodnu zajednicu da pruži podršku i pomogne u obnavljanju osnovnih zdravstvenih usluga, jer je pravo na život i liječenje osnovno ljudsko pravo koje ne smije biti uskraćeno prenosi N1

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here