Reakcija Rame Isaka, federalnog ministra unutrašnjih poslova, na izjavu Milorada Dodika izazvala je veliku pažnju javnosti. Dodik, predsjednik Republike Srpske, iznio je prijedlog o mogućnosti da mladići iz ovog entiteta služe vojni rok u Srbiji. Isak je oštro odgovorio na ovu izjavu, navodeći da ona predstavlja nepoznavanje ustavno-pravnog sistema Bosne i Hercegovine ili namjernu provokaciju koja bi mogla imati ozbiljne pravne posljedice.
Na samom početku svoje reakcije, Isak je naglasio da ovakve izjave mogu Dodika ponovno dovesti na optuženičku klupu, podsjećajući da je on već pod krivičnim postupkom pred Sudom BiH. „Od predsjednika entiteta RS-a, koji već ima status optuženika, očekuje se da poznaje zakonske odredbe države čiju funkciju obavlja,” istakao je Isak. Podsjetio je na član Krivičnog zakona BiH koji jasno kaže da će svaka osoba koja mimo zakona organizuje ili mobilizira pojedince za strane vojne ili paravojne formacije biti kažnjena s najmanje osam godina zatvora.
Isak je posebno naglasio da pripadnici srpskog naroda unutar Oružanih snaga BiH neće biti prisiljeni služiti vojni rok u vojsci Srbije, Rusije ili bilo kojoj drugoj oružanoj formaciji za koju Dodik izražava sklonost. Oružane snage Bosne i Hercegovine, prema Isakovim riječima, predstavljaju jedinu legitimnu vojnu snagu unutar granica države. „Milorad Dodik nije osoba koja ima kapacitet da naruši jednu od najvažnijih i najuspješnijih reformi u historiji BiH,” poručio je.
Isak je dodao da su teme poput opstojnosti Oružanih snaga BiH i procesa prijema u NATO neprikosnovene. Na ove procese se BiH obavezala kroz član 84. Zakona o odbrani, dokument koji je usvojen glasovima zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH, uključujući i potpis predsjedavajućeg Nikola Špirića. „Ovo je jasan podsjetnik da zakoni i obaveze doneseni i podržani od političkih predstavnika ne mogu biti prekršeni ili zanemareni,” naglasio je.
U daljnjoj poruci Dodiku, Isak je ukazao na to da bi se predsjednik RS-a trebao fokusirati na pronalazak rješenja koja bi omogućila zapošljavanje i dostojanstven život za stanovnike tog entiteta unutar granica Bosne i Hercegovine. „Umjesto da traži načine za vojnu službu u drugim državama, Dodik bi trebao raditi na poboljšanju ekonomskih i socijalnih uslova u RS-u,” poručio je Isak. U svom tonu, ministar nije štedio kritike, pozivajući Dodika i Željku Cvijanović da se lično pridruže vojsci Srbije ako to žele.
Isakova reakcija pokazuje ozbiljnost situacije i posvećenost očuvanju državne sigurnosti i suvereniteta. On je istakao da je ovakva retorika neodgovorna i da doprinosi destabilizaciji već osjetljivog političkog okruženja u zemlji. Oružane snage BiH ne samo da simboliziraju zajedništvo, već su i konkretan rezultat reformi koje su ojačale stabilnost zemlje. Prema Isaku, svi pokušaji podrivanja ovih reformi, bilo kroz izjave ili akcije, moraju biti odlučno suzbijeni.
U zaključku, Isak je pozvao sve političke aktere da se usmjere na razvoj i sigurnost zemlje, umjesto na projekte koji izazivaju podjele. Naglasio je da je zajednička budućnost svih građana Bosne i Hercegovine vezana za međusobno razumijevanje i poštovanje zakona. „Samo kroz poštivanje zakona i fokus na opće dobro, Bosna i Hercegovina može napredovati,” zaključio je Isak.
Isak je, osim što je kritizirao Dodikove izjave, naglasio i važnost informiranosti i edukacije građana o pravnom sistemu i sigurnosnim izazovima s kojima se suočava Bosna i Hercegovina. Prema njegovim riječima, svaka izjava ili postupak koji pokušava dovesti u pitanje legitimitet Oružanih snaga BiH mora biti tretiran s najvećom ozbiljnošću. „Građani moraju biti svjesni da Oružane snage BiH nisu samo vojna institucija, već i simbol suvereniteta i sigurnosti svih naroda koji žive unutar njenih granica,” poručio je.
Istaknuo je i potrebu za jačim međunarodnim prisustvom i podrškom u cilju očuvanja stabilnosti. „BiH mora raditi na jačanju odnosa s međunarodnim partnerima, posebno u kontekstu integracija u NATO, što bi dodatno osnažilo sigurnosni okvir zemlje,” rekao je Isak. Zaključio je da ovakvi slučajevi moraju biti podsjetnik na to koliko je važno održavati zajedništvo, očuvati reforme koje su donesene kroz teške političke procese, i spriječiti bilo kakve pokušaje povratka u razdoblja nesigurnosti i podjela.