Enver Čustović, povratnik u Gacko, prije nekoliko dana prijavio je provalu u svoju kuću. Incident se desio 23. oktobra, u ranim jutarnjim satima. Čustović je dobio telefonski poziv vezan za struju u njegovom domu, što mu je odmah bilo sumnjivo. Kako su mu javili da “nešto nije u redu s kućom”, odlučio je otići i lično provjeriti situaciju. Po dolasku, bio je šokiran prizorom – zatekao je pravi haos u svom domu.

Ovaj nemili događaj nije izolovan slučaj; nasilni napadi na povratnike i njihovu imovinu u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) već su postali zabrinjavajuće česti. Povratnici se suočavaju s nesigurnošću i stalnim uznemiravanjem, dok odgovorni rijetko bivaju privedeni pravdi, što dodatno produbljuje osjećaj bespomoćnosti i ugroženosti među ovim ljudima.

Iskustvo Envera Čustovića

Kroz razgovor s novinarima, Enver Čustović je izrazio svoje frustracije zbog onoga što mu se desilo. Objasnio je kako je provalnik prvo pokušao da uđe kroz ulazna vrata, ali kad nije uspio, provalio je kroz prozor. Tom prilikom je, prema Enverovim riječima, potpuno uništio unutrašnjost kuće. Sve je bilo prevrnuto i razbacano. Povratnik je morao hitno da sanira oštećenja, prvenstveno da popravi vrata kako bi mogao zaključati kuću i time barem privremeno osigurati svoj dom.

Nažalost, ovo nije prvi put da se Enver susreće s ovakvim problemima. Kao povratnik, on često vikendom dolazi iz Hrvatske, gdje radi, kako bi provodio vrijeme u svojoj kući u Gacku. Njegov brat, koji je u penziji, ostaje u kući i veći dio godine boravi na tom mjestu. Nakon ovog incidenta, Čustović se osjeća primoranim da privremeno napusti vlastiti dom i preseli se kod komšije, jer trenutno nije sigurno živjeti u kući koja je bila meta provale.

Odgovor institucija i reakcija zajednice

Ovaj događaj je pokrenuo brojne rasprave unutar lokalne zajednice, ali i šire, o sigurnosti i pravima povratnika. Nažalost, nasilje nad povratnicima postalo je toliko učestalo da mnogi smatraju kako su ovakvi slučajevi zapravo simptom dubljih problema. Unatoč čestim napadima, nadležni organi u entitetu RS ne uspijevaju osigurati odgovarajuću pravnu zaštitu i privođenje odgovornih pred lice pravde. Mnogima to stvara osjećaj nepovjerenja i nesigurnosti, a neki povratnici počinju razmišljati o tome da napuste svoje domove i trajno se presele negdje drugo, gdje će se osjećati sigurnije.

Enver Čustović i drugi povratnici vjeruju da bi efikasnije djelovanje nadležnih institucija moglo znatno smanjiti broj ovakvih incidenata. Međutim, umjesto osjećaja pravde, često se suočavaju s dugotrajnim procedurama i nedostatkom rezultata, što dodatno ugrožava njihov osjećaj sigurnosti. Čustović je naveo da je policija izašla na mjesto incidenta i napravila uviđaj, ali do sada nema naznaka o pronalaženju počinioca.

Ključni problemi i potencijalna rješenja

Napadi na povratnike, poput ovog koji je doživio Čustović, pokazuju koliko je važno da se hitno preduzmu mjere za zaštitu povratničke populacije. Ovdje su neki od ključnih problema koji se moraju rješavati kako bi se poboljšala situacija povratnika u entitetu RS:

  • Nedostatak sigurnosti – Povratnici su često meta napada i provala, a policijska zaštita je minimalna.
  • Nedovoljna pravna reakcija – Zbog neefikasnosti pravosudnog sistema, počinioci rijetko budu kažnjeni, što dodatno motivira druge da vrše slična djela.
  • Potreba za brzim reagovanjem – Umjesto pasivnog pristupa, potrebno je brže i efikasnije reagovati kako bi se napadači spriječili.
  • Povećanje svijesti i podrške – Zajednica i nadležne institucije moraju pokazati solidarnost s povratnicima i pružiti im podršku, kako bi se oni osjećali sigurnije.

Za Envera Čustovića i druge povratnike, trenutna situacija predstavlja ozbiljan izazov u njihovim naporima da izgrade život na mjestima gdje su odrasli i gdje žele ostati. Mnogi smatraju da bi institucije na lokalnom i državnom nivou trebale poduzeti značajnije korake u cilju osiguravanja njihove sigurnosti i stvaranja okruženja u kojem će povratnici moći živjeti bez straha.

Zaključak

Na kraju, iskustvo Envera Čustovića je samo jedno u nizu svjedočanstava o izazovima i opasnostima s kojima se suočavaju povratnici u entitetu Republika Srpska. Iako su neki od njih odlučni da ostanu i istraju, mnogi su zbog stalnih prijetnji i nesigurnosti primorani da razmisle o napuštanju svojih domova. Da bi se situacija poboljšala, potrebno je hitno djelovanje i podrška nadležnih institucija, kao i svijest o važnosti pružanja zaštite svim građanima, bez obzira na njihovu etničku ili vjersku pripadnost. Samo na taj način povratnici će moći s povjerenjem graditi svoje živote i zajednice prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here