Od januara 2025. godine, džemat Mutnik-Stari Grad iz Kozarca će započeti s primjenom plemenite tradicije darivanja novorođenčadi. Prema njihovom novom planu, svako novorođenče iz džemata će biti darovano s 400 KM, što predstavlja simboličan način podrške mladim porodicama u njihovoj zajednici.

Darivanje novorođenčadi je duboko ukorijenjena tradicija u bošnjačkom narodu, koja se i dalje njeguje u različitim krajevima domovine, ali i u dijaspori. Ova tradicija obuhvata posjete porodicama koje su nedavno dobile dijete, pri čemu se obično uručuju simbolični novčani ili drugi pokloni. Takve geste predstavljaju čin podrške zajednice, ali i način očuvanja običaja koji povezuju članove kroz generacije.

Džemat Mutnik-Stari Grad odlučio je formalizirati ovu tradiciju i učiniti je dijelom svojih aktivnosti. Od 1. januara 2025. godine, oni će svako novorođenče iz svog džemata darivati sa 400 KM, što će, prema riječima njihovih predstavnika, imati značajan utjecaj na porodice. Oni se iskreno nadaju da će ovaj novčani poklon pomoći članovima zajednice, ali i podstaknuti povećanje nataliteta u ovom području.

U ovom džematu od iduće godine darovat će novorođenčad s 400 KM

Iz Džematskog odbora naglašavaju važnost ove inicijative i izražavaju želju da ona postane inspiracija za slične projekte, ne samo u Kozarcu, već i širom drugih džemata. Prepoznajući izazove s kojima se suočavaju porodice, ova simbolična podrška predstavlja korak ka jačanju zajedništva i osnaživanju porodica, ali i važan potez ka očuvanju bošnjačkih običaja.

Nabrojimo ključne ciljeve ovog projekta:

  • Podrška mladim porodicama u zajednici.
  • Očuvanje tradicije darivanja novorođenčadi.
  • Potencijalni utjecaj na povećanje nataliteta.
  • Inspiracija za buduće slične projekte u zajednici i širom zemlje.

Zaključak koji se može izvući iz ovog primjera je da su džemati i dalje ključni nosioci zajedničkog života, običaja i solidarnosti. Njihova posvećenost očuvanju tradicije darivanja novorođenčadi, kao i podrška porodicama, važan je aspekt društvenog angažmana i očuvanja kulturne baštine prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here