Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA), nedavno je dao izjavu u emisiji “Istraga sedmice” na Hayat televiziji, gdje je govorio o trenutnim političkim i pravosudnim izazovima u Bosni i Hercegovini. U svom obraćanju, Izetbegović se posebno osvrnuo na slučaj Fadila Novalića, bivšeg premijera Federacije Bosne i Hercegovine, koji je, prema njegovim riječima, nepravedno zatvoren.
Ističući da Novalić leži u zatvoru kao nevina osoba, Izetbegović je naglasio problem sa pravosudnim sistemom u državi. “Svjedoci smo da nevini ljudi odgovaraju za stvari koje nisu počinili,” rekao je Izetbegović, dodajući da se u ovom trenutku dešava situacija koja ugrožava pravosuđe. Prema njegovim riječima, sudac Perić je izrazio zabrinutost rekavši da je pravosudni sistem u opasnosti.
Izetbegović je u nastavku naveo da mnogi misle kako SDA ima kontrolu nad pravosuđem, ali on tvrdi da bi tada mnoge presude, koje su donijete protiv članova njegove stranke, bile drugačije. Naglasio je da je u prošlosti više članova SDA bilo predmetom različitih sudskih procesa, te da su na te odluke uticali brojni faktori. Tu je posebno spomenuo djelovanje drugih političkih stranaka, kao i međunarodne zajednice.
Prema njegovim riječima, jedna od stranaka koja se najviše uzdigla na osnovu ovakvih nepravdi je Narod i pravda (NiP). On smatra da su njihovi članovi koristili ovu situaciju da zatvaraju ljude i grade vlastiti imidž na račun tih nepravdi. Izetbegović je izrazio uvjerenje da će priča o NiP-u uskoro završiti, jer kako tvrdi, oni su se miješali u rad pravosuđa i koristili to kao sredstvo za političku korist.
U svojoj izjavi, Izetbegović je takođe komentirao situaciju u Trnovu, gdje je kandidat SDA za načelnika općine, Ibro Berilo, pobijedio na izborima uprkos tome što se nalazio u pritvoru. Iako je narod glasao za Berila, Izetbegović smatra da se ne može nikome presuđivati dok sud ne dokaže njegovu krivicu. “Činjenica je da ga je narod podržao. Vidjet ćemo šta je od toga istina,” kazao je Izetbegović, dodajući da će stranka tražiti njegovu smjenu samo ako bude pravosnažno osuđen.
Osim toga, Izetbegović je govorio o rezultatima općinskih izbora, naglašavajući da je SDA zabilježila značajan rast. Posebno je istaknuo da su rezultati u Sarajevu indikativni za ostatak Bosne i Hercegovine. Prema njegovim riječima, NiP je doživio veliki pad od čak 35 posto, dok je SDA povećala svoj broj glasova za 10 posto. Takođe je naveo da stranka sada ima skoro polovinu svih općinskih vijećnika u zemlji, tačnije 555 od ukupno 1180 izabranih.
“Sarajevo pokazuje trend,” rekao je Izetbegović, dodajući da je pad NiP-a u Sarajevu znak pada njihovog utjecaja u ostatku države. Takođe je istaknuo da SDA ima duplo više glasova od koalicije Trojka, te da su stranke koje su protiv Trojke značajno ojačale.
U daljnjem razgovoru, Izetbegović se osvrnuo na dugogodišnji problem SDA, a to je nedostatak načelnika u glavnim gradskim centrima, ali je istakao kako se situacija u Sarajevu popravlja. Napomenuo je da je SDA ostvarila najbolji rezultat u posljednjih 15 godina po broju glasova, ali da su izgubili nekoliko važnih pozicija. Uprkos tome, istakao je da stranka napreduje u konkurentnim područjima, posebno u Sarajevu.
U dijelu razgovora koji se tiče odnosa sa HDZ-om i politikom unutar Federacije BiH, Izetbegović je naglasio da SDA nikada neće ići protiv volje većinskog hrvatskog naroda, ali da isto tako neće dozvoliti da HDZ bira koalicione partnere prema vlastitim interesima. Posebno je spomenuo visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta, rekavši da ni on neće ponoviti greške koje je prethodno učinio, insinuirajući na njegove odluke koje su izazvale kritike unutar bošnjačke zajednice.
Takođe je ukazao na pritiske kojima je bio izložen da se odrekne Željka Komšića, ističući da je upravo Trojka u svojoj politici imala izdaju koja je bila usmjerena prema SDA. “Svako gleda svijet kroz svoju prizmu,” rekao je Izetbegović, objašnjavajući da je SDA optužena za nešto što su, prema njegovom mišljenju, radili drugi.
Na kraju svog obraćanja, Izetbegović je naglasio da SDA i dalje ostaje snažna politička sila, te da je njihov cilj daljnje jačanje i popravak rezultata na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini.