Na sjevernom Atlantiku formira se oluja nazvana Ashley, koja bi mogla donijeti značajne vremenske neprilike za obale Irske i Škotske. Ova oluja, koja se razvila pod uticajem snažne mlazne struje, donosi sa sobom opasne vjetrove i potencijalno ozbiljne posljedice za obalna područja. Atlantske oluje su uobičajena pojava u periodu kasne jeseni i zime, ali svaka pojava ovako jakih vjetrova zahtijeva pažljivo praćenje, posebno zbog mogućnosti velikih oštećenja i poremećaja.
Ova specifična oluja formirala se ispod snažne mlazne struje u središnjem dijelu sjevernog Atlantika, što je doprinijelo njenom brzom razvoju. Tokom nedjelje, 20. oktobra, Ashley će se približiti obalama Irske i Škotske, a očekuje se da će tada dostići svoju punu snagu. Posebno je važno istaći da će vjetrovi na višim nivoima atmosfere, koje potiče ova mlazna struja, dodatno ojačati oluju.
Ova oluja je rezultat nekoliko ključnih meteoroloških faktora:
- Gradijent pritiska i temperature između visokog tlaka nad kontinentalnom Europom i dubokog niskog tlaka nad Atlantikom.
- Brza ciklogeneza (formiranje ciklona) koja se odvija nad Atlantikom.
- Snažni vjetrovi na visini, koji bi mogli dostići brzine veće od 300 km/h.
S obzirom na ovakvu postavku, očekuje se da će snažni jugozapadni vjetrovi zahvatiti područja zapadne Europe, uključujući i visoke predele Irske i Škotske. Severe Weather Europe naglašava kako će ovaj vremenski sistem donijeti i koristi za određene avio-linije. Naime, letovi iz Sjedinjenih Država prema Europi bi mogli iskoristiti ove snažne vjetrove, čime bi njihovo trajanje bilo skraćeno, dok bi letovi u suprotnom smjeru bili sporiji.
Takođe, postoji mogućnost razvoja tzv. sting jeta, odnosno specifične pojave koja uzrokuje naglo pojačanje vjetra unutar oluje. U tom slučaju, određeni regioni mogli bi iskusiti izuzetno intenzivne udare vjetra, što bi dodatno povećalo opasnost po ljude i infrastrukturu. Osim vjetrova, postoji rizik od visokih talasa, koji obično prate najjače oluje u sjevernom Atlantiku. Predviđa se da će valovi, posebno na zapadnim obalama Irske i Škotske te na Hebridima, dosegnuti visine od 10 do 12 metara, što bi moglo izazvati obalne poplave.
Ashley će se tokom nedjelje nastaviti kretati prema sjeveroistoku, prelazeći preko krajnjeg sjeverozapada Škotske i usmjeravajući se ka Farskim otocima. Uz snažne vjetrove, ova oluja će donijeti i obilne padavine, što bi moglo dodatno zakomplikovati situaciju u ugroženim područjima.
Upozorenje žutog nivoa izdano je za veći dio Škotske i Sjeverne Irske, kao i za dijelove sjeverozapadne Engleske i Walesa. Vlasti na sjeverozapadu Škotske već su uputile apel građanima da budu oprezni zbog prijetnji koje donosi oluja, uključujući mogućnost po život opasnih valova i jakih vjetrova. Također, postoji zabrinutost da bi oluja mogla prouzročiti nestanak struje, što bi značilo prekide u mobilnoj mreži i dodatno otežalo situaciju.
Ukoliko Ashley postigne svoj puni intenzitet, moguće su i:
- Prekidi u saobraćaju, uključujući cestovni, željeznički, zračni i trajektni.
- Zatvaranje ključnih puteva i mostova zbog opasnih vremenskih uvjeta.
- Štete na imovini, posebno u obalnim područjima, zbog visokih talasa i jakih vjetrova.
Oluja Ashley dolazi nakon nedavne oluje Kirk, koja je prije manje od deset dana pogodila zapadnu Europu. Kirk je u početku bio veliki uragan i dostigao je četvrtu kategoriju prema Saffir-Simpsonovoj skali dok je prolazio između Bermuda i Azora. Iako je kasnije oslabio, Kirk je i dalje imao značajan uticaj na Europu, posebno na Portugal, Španiju, Njemačku i Francusku, prije nego što se transformisao u snažnu oluju karakterističnu za sjeverni Atlantik.
U poređenju s Kirkovim putem, Ashley predstavlja novu prijetnju koja bi mogla donijeti jednako ozbiljne posljedice za dijelove Irske i Škotske. Dok se stanovništvo ovih regija priprema za dolazak oluje, meteorolozi i vlasti nastavljaju s praćenjem njenog razvoja i izdavanjem upozorenja kako bi se smanjile moguće štete.
Ovaj događaj naglašava potrebu za brzim reagiranjem i pripravnošću u suočavanju sa snažnim vremenskim nepogodama koje pogađaju Europu u ovom periodu godine. Atlantske oluje nisu rijetke, ali svaka nova donosi posebne izazove, kako za stanovništvo, tako i za vlasti koje moraju osigurati zaštitu i sigurnost na zahvaćenim područjima.