Vijest o nasilju nad bh. pjevačicom Aldinom Bajić izazvala je veliku pažnju i osudu u javnosti. Kako se navodi u izvještajima, njen suprug, muzičar Adis Cigura, navodno je odgovoran za napad. Ovaj incident ne samo da otkriva probleme u njihovom braku, koji su već neko vrijeme bili predmetom špekulacija, već ukazuje i na šire društvene probleme kao što je nasilje nad ženama, koje se često previđa ili umanjuje. Javnost je burno reagovala na vijest, a podrška kolega iz muzičkog svijeta bila je neizostavna, iako su pojedini komentari dodatno potresli javnost.
Mnogi iz muzičke industrije stali su na stranu Aldine, osudivši nasilje i pružajući joj podršku. Međutim, poseban šok izazvali su komentari Seje Kalača, koji je na monstruozan način stao u odbranu nasilja. Njegovi stavovi nisu bili samo neprihvatljivi, već su bili izrazito opasni, jer su sugerirali da je nasilje opravdano i u određenim situacijama prihvatljivo. Takvi komentari imaju potencijal da dodatno povrijede žrtve, ali i da normalizuju nasilje u društvu, što je posebno zabrinjavajuće.
Sejo Kalač je na društvenim mrežama iznio mišljenje koje ne samo da podržava nasilje, već ga i opravdava. Ovakav stav je naišao na žestoku osudu, ali je istovremeno pokrenuo pitanja o tome koliko je naše društvo zaista spremno da osudi ovakve poglede. Kada se stavovi poput ovih ne sankcionišu i ne osuđuju glasno, to šalje opasnu poruku da je nasilje u određenim okolnostima prihvatljivo. To stvara atmosferu u kojoj se žrtve mogu osjećati još izolovanije i manje podržane u svom traženju pravde.
Ovakvi incidenti, kao što je slučaj Aldine Bajić, treba da budu povod za širu diskusiju o nasilju u porodici i važnosti edukacije o pravima žrtava. Potrebno je da se žrtvama jasno stavi do znanja da nisu same i da imaju pravo na zaštitu i podršku. To uključuje:
- Edukaciju o nasilju i njegovim posljedicama, kako bi se društvo bolje informisalo o tome šta predstavlja nasilje i kako se boriti protiv njega.
- Podizanje svijesti o dostupnim resursima za žrtve, kao što su skloništa i psihološka podrška.
- Osiguravanje pravne podrške za one koji se odluče da prijave nasilje, kako bi se osjećali zaštićeno tokom cijelog procesa.
Komentari kao što su oni koje je iznio Sejo Kalač ne smiju proći bez reakcije. Oni dodatno traumatiziraju žrtve i šalju poruku da nasilje može biti tolerisano, što nikako ne smije biti slučaj. Potrebno je da se ovakvi stavovi javno osude, jer je jedini put ka zdravijem društvu taj u kojem se svaki oblik nasilja prepoznaje i osuđuje.
Takođe, ovaj događaj treba da nas podsjeti na važnost solidarnosti sa žrtvama. Podrška koju Aldina dobija od svojih kolega je primjer kako bi zajednica trebala reagovati. Umjesto da osuđujemo ili propitujemo žrtvu, moramo joj pružiti razumijevanje i sigurnost, kao i glasnu osudu prema onima koji podstiču nasilje. Slučajevi poput ovog pokazuju koliko je važno da glasovi podrške budu jači od onih koji umanjuju ozbiljnost situacije.
Vrijeme je da kao društvo prestanemo tolerirati svaki oblik nasilja. Aldina Bajić je samo jedna od mnogih žrtava koje zaslužuju da se njihov glas čuje, i da se nepravedno trpljenje prekine. Nasilje nije privatni problem, već društveni i svako od nas ima odgovornost da doprinese stvaranju sigurnijeg i pravednijeg okruženja za sve.
Zaključno, ovakve situacije, iako bolne i teške, trebaju biti podstrek za širu raspravu i akciju protiv nasilja u porodici. Nažalost, nasilje nad ženama često ostaje u sjeni, a ovakvi slučajevi mogu pomoći da se podigne svijest i da se osigura bolja podrška žrtvama. Slučaj Aldine Bajić i podrška koju je dobila pokazuje da su ljudi spremni stati na stranu pravde, ali i da je potrebno dodatno raditi na eliminaciji svih oblika nasilja i stvaranju sigurnijeg društva. Na svima nama je da podržimo one koji su u nevolji i da zajedno izgradimo bolji svijet u kojem će nasilje biti iskorijenjeno.