Miloš Jovanović, predsjednik Nove demokratske stranke Srbije, izazvao je brojne reakcije nakon što je u Skupštini Srbije pozvao na usvajanje deklaracije kojom bi se negirao genocid u Srebrenici. Prema njegovoj izjavi, deklaracija bi potvrdila da u Srebrenici nije počinjen genocid, istovremeno izražavajući pijetet prema svim žrtvama. Jovanović je naglasio da bez takvog akta situacija ostaje “nedorečena” i da istinsko pomirenje može biti postignuto samo na osnovu “istorijske istine”.
Jovanovićev prijedlog deklaracije temelji se na dokumentu koji je njegova stranka usvojila u junu 2024. godine. On je najavio da će tu deklaraciju predložiti i drugim političkim grupama u Skupštini Srbije, posebno onima koje smatraju “nacionalno odgovornim”.
Ova izjava dolazi u kontekstu šireg problema negiranja genocida, posebno u Srbiji, gdje su izmjene Krivičnog zakonika iz 2016. godine predvidjele kazne za negiranje ratnih zločina. Međutim, ove zakonske odredbe ne pokrivaju presude međunarodnih sudova, uključujući Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), koji je genocid u Srebrenici potvrdio kroz više presuda.
Srebrenica, gdje je više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeno u julu 1995. godine, ostaje jedno od najvažnijih mjesta sjećanja na ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Taj zločin je od strane međunarodnih sudova okarakteriziran kao genocid, a više od pedeset osoba osuđeno je za ratne zločine počinjene u tom periodu prenosi hayat