Fikret Abdić, načelnik općine Velika Kladuša, već godinama se suočava s optužbama za razne oblike zloupotrebe položaja i korupcije, zbog čega trpe stanovnici ove općine. Njegovo neizdavanje građevinskih dozvola te brojni drugi oblici opstrukcija izazvali su štetu koja se, prema riječima sagovornika portala Inforadar, mjeri u desetinama miliona konvertibilnih maraka.
Abdić, bivši ratni zločinac, preuzeo je načelničku poziciju 2016. godine kao kandidat Laburističke stranke. Iako je bio osuđen zbog ratnih zločina, ponovo je dobio povjerenje birača, što mu je omogućilo da nastavi upravljati općinom u skladu s vlastitim interesima. Od početka mandata, Abdić je optuživan za brojne nezakonitosti, uključujući pogodovanje određenim firmama, izvlačenje novca iz budžeta, te kontrolu nad općinskim resursima.
Najveći problem u posljednje vrijeme predstavlja njegova opstrukcija izdavanja građevinskih dozvola, što je blokiralo privredni razvoj općine. Zbog te situacije, mnoge kompanije koje su planirale investirati u Veliku Kladušu odlučile su se povući, a potencijalni investitori gube interes za ulaganje. Prema riječima Nedžada Mezildžića, predsjednika Udruženja Poslodavaca Velika Kladuša, zbog ovih opstrukcija izgubljeno je više od 300 radnih mjesta, a preko 2.000 zahtjeva za građevinske dozvole je blokirano. U nedostatku investicija, mnogi građani i poslodavci razmišljaju o napuštanju općine.
Abdićeve pravne poteškoće dodatno komplikuju situaciju. U septembru 2021. godine, Abdića je uhapsila SIPA na osnovu Interpolove potjernice, koja je izdata na zahtjev Ministarstva pravde Republike Hrvatske. Optužen je za sklapanje fiktivnih ugovora i zloupotrebu ovlasti, pri čemu je Agrokomercu fiktivno posudio 600.000 kuna, nakon čega je, zbog neisplaćenog duga, preuzeo vrijednu nekretninu firme. Njegov sin također se suočava s optužbama za slične zloupotrebe.
Iako se Abdiću već četiri godine sudi za zloupotrebu položaja, on je 2020. godine ponovo izabran za načelnika. Kritičari tvrde da on koristi politički uticaj za kontrolu općinskog budžeta, čime osigurava financijsku korist za sebe i svoje saveznike. Tokom pandemije, Abdić je iskoristio smrt predsjedavajućeg Općinskog vijeća kako bi preuzeo kontrolu nad izdavanjem građevinskih dozvola, pokušavajući imenovati agenciju iz Banje Luke kao komisiju koja će obavljati taj posao, što je pravno neutemeljeno.
Mersad Sarajlija, novinar iz Velike Kladuše, ističe da je situacija postala toliko ozbiljna da su ljudi prisiljeni raditi na crno, a investicije su potpuno zaustavljene. On upozorava da ovaj slučaj može postati model za opstrukciju razvoja i u drugim općinama Federacije BiH.
Amir Purić, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, optužuje Abdića za sabotiranje rada Općinskog vijeća, ističući da načelnik ne poštuje odluke vijeća, te ih ne objavljuje u službenom glasniku, što onemogućava njihovu provedbu. Na sličan način, Fuad Sulejmanagić iz Narodnog evropskog saveza BiH tvrdi da Abdić samostalno proglašava budžet općine, izbjegavajući procedure i dodjeljujući sredstva sumnjivim subjektima.
Općina Velika Kladuša, umjesto da bude primjer razvoja i prosperiteta, suočena je s teškom političkom krizom i pravnom blokadom koja ugrožava svakodnevni život njenih stanovnika. Uprkos brojnim pozivima za pravdu i intervenciju viših nivoa vlasti, situacija se ne mijenja, ostavljajući građane u beznađu i neizvjesnosti.