Nedim Sladić, poznati meteorolog, na nedavnom gostovanju na televiziji N1, komentirao je predstojeće promjene vremena, kao i velike temperaturne oscilacije koje su zabilježene u Bosni i Hercegovini. On je najavio da se već počinje mijenjati vremenski obrazac, no prema njegovim riječima, predstojeće promjene neće biti tako dramatične kao što su bile proteklih nekoliko petaka.
Svaki petak donosi promjene vremena, a prema Sladiću, ova promjena neće biti toliko izražena. On je izjavio da su prethodna tri petka donijela prilično snažnu promjenu vremena koja je dovodila do jakih padavina i snježnih nanosa u različitim dijelovima zemlje, a posebno u sjeverozapadnim područjima. Ovog puta, međutim, očekuje se da će prelazak frontalnog poremećaja biti brz, te da će padavine tijekom današnjeg dana sa sjeverozapada Bosne brzo preći prema centralnim dijelovima i jugoistoku zemlje. Te padavine će prestati već u noći, a u subotu i nedjelju moguća je samo sporadična pojava padavina. Količine padavina bit će tako neznatne da se ne smatraju značajnim.
Jedna od tema koja se također našla u Sladićevom izlaganju bila je temperature zraka koje su imale velike oscilacije u posljednjem periodu. Sladić je ukazao na to da su prošlog mjeseca temperature bile veoma varijabilne. Na primjer, u Livnu je početkom januara izmjerena najniža temperatura od -16,1°C, dok je već 48 sati kasnije Tuzla imala temperature od 18,4°C. Ova razlika od 34 stepena bila je izuzetno velika i nesvakidašnja za januar. Sladić je naglasio kako je prelaz sa hladnog na toplo vrijeme bio izrazito težak, ali i prirodan za klimatske promjene.
Pored temperature, zagađenje zraka je još jedna važna tema na koju je Sladić skrenuo pažnju. Južina koja je donijela toplije vrijeme također je imala utjecaj na kvalitet zraka, donoseći čistiji zrak u kotline. Međutim, Sladić predviđa da će to biti kratkog vijeka. Nakon nekoliko dana s čistim zrakom, prodiranje toplijeg zraka početkom iduće sedmice dovest će do ponovnog povećanja aerozagađenja i temperaturne inverzije, što znači da će zrak ponovno postati zagađen u nekoliko dijelova zemlje. To je očekivani ciklus koji karakterizira ovakve vremenske promjene.
Sladić se također osvrnuo na vremenske uvjete koji nas očekuju u narednim danima. On je najavio da će jutra biti hladna, s temperaturama koje neće padati ispod -7°C do -2°C u Bosni, što su tipične zimske temperature za januar. Ipak, dnevne temperature bit će u blagom plusu, što će značiti da će dani biti relativno blagi, uobičajeni za ovaj period godine.
Za februar, Sladić je najavio izuzetno toplo vrijeme koje će biti neobično u odnosu na prosječne temperature za ovo doba godine. On je napomenuo da je u posljednjim godinama postojala tendencija da februari budu znatno topliji nego što je to uobičajeno, te da očekuje nastavak tog trenda i ove godine. Prema njegovim predviđanjima, februar će biti topao i možda čak iznadprosječno topao, što će zadovoljiti sve one koji ne podnose zimske hladnoće.
Zaključno, Sladić je pružio detaljan uvid u nadolazeće vremenske promjene i jasno naglasio da ćemo se susresti s manjim padavinama u narednim danima, dok će temperature ostati relativno stabilne, ali u blagom porastu. Također, iako će februarski mjesec donijeti toplije vrijeme, on predviđa da će to biti u skladu s već uspostavljenim trendom toplijih zima, što znači da bi mjesec mogao donijeti ne samo promjene u vremenskim uvjetima, već i u svakodnevnim životnim navikama.
Za kraj, Sladić je također upozorio da će u narednim tjednima, uz topliji februar, klimatske promjene postajati sve očiglednije, što bi moglo utjecati na životnu sredinu i ekosisteme. Promjene temperature, padavina i zagađenja zraka neće samo utjecati na svakodnevne aktivnosti ljudi, već i na poljoprivredu, zdravlje i infrastrukturu. Ove klimatske oscilacije zahtijevaju prilagodbu i odgovorno upravljanje resursima, ali i pripremu na promjene koje dolaze, kako bi se minimizirali negativni utjecaji na društvo. Iako toplo vrijeme u februaru može biti dobrodošlo, ono također donosi i nove izazove koji zahtijevaju pažnju i adekvatne mjere za očuvanje zdravlja i okoliša.